Случаят със загиналото във Варна момче след уредена в нета битка на улицата отново потвърди връзката на нарастващата агресия сред непълнолетните със засиленото присъствие на интернет в техния живот, предупреждават от Центъра за безопасен интернет.
Виртуалното насилие и онлайн тормозът от 2 години са поставени на челни места в списъка с опасностите за деца в интернет, срещу които се бори мрежата от центрове за безопасен интернет – INSAFE, създадена от ЕК.
Честото наблюдаване на насилие води до повишаване на прага на чувствителност на децата към агресията и желание да възпроизведат сами наблюдаваното.
Много от риалити шоутата по телевизионните канали съдържат повече или по-малко прикрита агресивност – от вербална през поведенческа и до преки действия на насилие.
Националният център за безопасен интернет алармира за това Комисията за децата, младежта и спорта в 41-ото народно събрание.
Непълнолетните избират именно онези части от различни телевизионни предавания и филми, които са с най-силно изразена агресия, и ги качват в сайтовете за обмен на видеоклипове.
За да се борим с разрастването на насилието сред непълнолетните са нужни мерки в законодателството.
Центърът за безопасен интернет от години лобира за криминализиране на актовете на онлайн насилие и онлайн тормоз.
От началото на учебната 2008/2009 г. Фондация "Приложни изследвания и комуникации” и асоциация "Родители”, които поддържат Центъра за безопасен интернет, водят обучение в 12 столични училища (а от тази учебна година се присъединиха още 8) по курса "Реално и виртуално насилие: Превенция чрез интерактивно обучение в училище”.
Курсът се проведжа с подкрепата на Министерството на образованието, младежта и науката, Столичната община и швейцарската Фондация Оук.
И не на последно място е отговорността на родителите да общуват повече с децата си по темите за насилието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.