Българската академия на науките (БАН) отбелязва днес 140-годишнината от създаването си с благодарствен молебен, с откриването на барелефи на Марин Дринов и на Иван Евстратиев Гешов, както и с тържествен концерт в Народния театър "Иван Вазов".
БАН е основана като Българско книжовно дружество от Общо събрание, състояло се от 26 до 30 септември 1869 г. в Браила, Румъния.
В учредяването участват представители на българските общини от Браила, Букурещ, Галац, Гюргево, Кишинев, Белград, Виена и Одеса. Участниците приемат устав и избират за първи председател на БКД Марин Дринов.
С решение на Общото събрание от ноември 1878 г. седалището на дружеството е преместено в София. През март 1911 г. БКД се преименува в Българска академия на науките.
Днес свъв фоайето на сградата се открива изложбата "140 години Българска академия на науките" .
Експозицията представя част от научната дейност на БАН през последните години и ролята на академията като национална институция.
В областта на космическите изследвания е показан апарат, летял успешно от 22 октомври 2008 г. до 29 август 2009 г. в състава на първия индийски спътник "Чандраян-1" и прибор, който ще лети на международния спътник "БИОН М1" през 2012 г.
В областта на медицината и здравеопазването са изложени внедрени научни разработки - устройство за електро-химиотерапия и апаратура за диагностика на сърдечносъдови заболявания.
Показани са и продукти, произведени на базата на лечебната черноморска луга с приложение в СПА терапията, балнеологията и козметиката.
В областта на енергетиката могат да се видят експериментален образец за енергоспестяващо задвижване на ходещи роботи и енергоспестяващи светодиодни лампи.
За първи път се показват редки и ценни старопечатни издания от XVIII век и от началото на XIX век, съхранявани в Централната библиотека на БАН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.