Проектобюджетът за 2010 г. може да се определи като реален и страната ни скоро ще излезе от кризата, ако няма катаклизми в световен план, коментират икономисти.
Според Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ) може да се каже, че това е един положителен бюджет, макар и не толкова радикален, колкото е необходимо.
"Загатнаха се някои реформи, може би времето беше малко и много от потенциалните реформи останаха за следващата година", каза Ганев. Той посочи, че явно балансираният бюджет е бил основен приоритет на правителството.
"Осигуровките можеха да бъдат намалени с по-голям процент, а в същото време да има по-сериозно свиване на разходната част на бюджета и премахване на данъчните преференции в сектор „Земеделие“ и по отношение на корпоративното облагане", коментира още Ганев.
"Туризмът продължава да бъде облаган само със 7% ДДС, което изкривява потреблението и нагласите на хората. Може би една част от бетона, излят на Българското Черноморие, се дължи именно на тези преференции", добави той.
"Изпълнението на бюджет 2010 ще зависи до голяма степен от развитието на икономиката през втората половина на следващата година, но според мен това е реален бюджет", продължи Петър Ганев.
"Залагат се сериозни приходи от ДДС, които едва ли ще дойдат от по-висока икономическа активност при очакване, че икономиката ще се свие; по-скоро трябва да дойдат от по-висока събираемост на данъци и по-добра организация в приходната администрация, посочи икономическият експерт. Предизвикателство за тази администрация ще бъде да постигне заложените цели", добави той.
Изключително важно за България е да приеме еврото, а за да стане това, трябва страната ни да мине през валутния механизъм, заяви Ганев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.