„Нашата оценка по случая в Москва е двупосочна. Единият проблем е свързан с дейността на фирмите и нямаме против действията на службите на руските правохранителни органи, но те трябва да са свързани и с нас“, обяви в ефира на БНР зам. министърът на външните работи Марин Райков.
„Няма да допуснем незаконни действия да се крият зад дипломатическа дейност.
Руските служби поискаха разрешение, след като ние възразихме, защото промишления център има дипломатически статут“, допълни той.
„Това, че министър Петър Димитров е приел нов устройствен правилник, с който се отказва от дипломатическия статут на центъра на промишлеността, като вътрешен правен акт все още няма достатъчна стойност, за да може да снеме нашите претенции за такъв статут в рамките на преговорите.
Това е един едностранен акт на бившия икономически министър, който в най-скоро време ще бъде ревизиран и той не може да бъде използван като аргумент в спора ни с Русия“, допълни още Райков в “Неделя 150”.
По думите му, нашето Външно разглежда влизането на силите на ОМОН като опит да бъде демонстративно оспорен дипломатическия статут на центъра.
„Държим да се уважава дипломатическият статут на нашия център на промишлеността, независимо, че със своите действия министър Димитров е нанесъл много силни, много осезаеми щети върху преговорните позиции на България”.
Според споразумението, което е в сила от юли 1974 г., Центърът на промишлеността на Република България в Москва е част от бившето търговско представителство, което ползва дипломатически статут.
Така че по силата на това споразумение от 1974 г., а също така и приемния протокол от 1985 г., като част бившето търговско представителство центърът има дипломатически статут”, бе категоричен Райков.