“Естественият образец на българския преход е бръсната тиква, която слуша чалга и плаща пари на приятелката си да си сложи силикон”.
Така политологът Огнян Минчев обобщи ставащото в страната ни в последните 20 години по време на дискусия по повод 20-годишнината от 10 ноември 1989 г., организирана от Клуба на стипендиантите на фондация "Конрад Аденауер“ и катедра "Политология" към Софийския университет.
Според оценката на Минчев за този период България е взела само рамката на демокрацията, но не и нейното съдържание.
“България нямаше нито 1968 година като Чехия, нито 1956 като Унгария. Затова и демократичната алтернатива у нас не бе особено успешна”, отчете Минчев.
“Имаме формални и записани права и свободи на гражданите, но за съжаление те не са добре защитени”, заяви от своя страна друг политолог – проф. Георги Карасимеонов.
По думите му кризата на легитимността се изразява най-вече при политическите партии.
“Те развиват клиентелистка демокрация, а не са мост между гражданите и управлението”, допълни Карасимеонов.
Той представи проучване, според което едва 8% от българите имат доверие в политическите партии.
“В резултат на това лидерските партии се увеличават, а те са с минимална вътрешнопартийна демокрация”, отчете още професорът.
Карасимеонов цитира актуални данни от американски изследователски център, според които 60% от българите предпочитат силен лидер пред традиционната демокрация.
За сравнение този процент във Франция, Великобритания и Испания е около 15.
“Това показва, че за 20 г. качеството на българската демокрация не отговаря на очакванията на българския народ”, завърши политологът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.