Посланикът на България в Турция Бранимир Младенов е подал оставка, съобщиха от МВнР.
Председателят на РЗС Яне Янев обяви в Народното събрание, че се очаква "и посланикът в САЩ да подаде оставка".
По-рано днес парламентът не обсъди, както бе предвидено, декларация за отзоваването на посланиците в Анкара и Вашингтон.
Припомняме, че миналата седмица по предложение на министъра на външните работи Румяна Желева Министерският съвет взе решение да предложи на президента Георги Първанов да издаде укази за освобождаването на посланиците в Турция и в САЩ Бранимир Младенов и Лъчезар Петков.
Проекторешението обаче бе върнато от държавния глава, след като той обяви, че аргументите, предоставени му от Външно (нарушения на изборния процес за парламентарните избори - бел.ред.), са недостатъчни.
Това беше и една от основните причини управляващите да поискат импийчмънта на президента.
"Виждаме много сериозен аргумент за импийчмънт на президента, ако той си присвои правото по преценка, а не по конституция да назначава посланици", каза лидерът на ДСБ Иван Костов.
"Като му е посочено, че е присвоил правомощия, които сега Министерският съвет си възстановява, той трябва да ги освободи, иначе нарушава конституцията", коментира Костов.
"Най-сериозният нарушител на гласуването в чужбина тепърва ще излезе и това е посланикът във Великобритания", каза Костов. Той посочи, че Любомир Кючуков е бил изпълняващ длъжността министър на външните работи и на практика е организирал изборите в чужбина.
Ако някой инициира процедура по импийчмънт на президента, ние ще я подкрепим с подписите си, каза Димо Гяуров от СДС.
"Слуховете твърдят, че посланиците са били посъветвани от хора в президентството да си подадат оставките, за да се "измъкне" президентът от тежката ситуация, в която е поставен", каза Гяуров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.