"Повече от 10 млрд. евро са необходимите инвестиции за решаването на проблемите на ВиК сектора в България", каза председателят на Българската асоциация по водите (БАВ) доц. д-р Валери Николов, съобщи БТА.
Средствата са необходими за изграждането на пречиствателни станции за отпадъчни води, пречиствателни станции за питейни води и за обновяване на водопреносната мрежа в страната, чиято амортизация е основна причина за високия процент на загубите на вода в страната.
Средният процент на загубите на вода в България е над 60 процента, като има места - не едно и две, където достига и 80 на сто, отбеляза председателят на БАВ.
Според него високият процент на загубите е типичен за страните от Югоизточна Европа.
Огромната част от водопреносната мрежа на страната е изградена от азбестово-циментови тръби, които са и морално, и физически остарели, посочи Николов. По думите му независимо от полаганите усилия от ВиК дружествата и от ресорните министерства, този проблем не е решен до момента.
Според директивите на Европейския съюз /ЕС/ сме длъжни до края на 2010 г. да изградим пречиствателни станции за отпадъчни води на населените места с еквивалент жители 2 000 и 10 000. Ако не го направим или не се предоговорят сроковете, ще търпим много сериозни санкции по линия на ЕС, отбеляза Николов.
Тъй като държавата няма необходимия ресурс това да се случи в близките 5-6 години, е необходимо в голяма степен да бъдат използвани средствата, които получаваме по различните програми от ЕС, подчерта той.
Ние смятаме, че трябва да има закон за ВиК и последваща подзаконова нормативна база, в които много ясно да се определят правата и отговорностите на операторите, собствеността, функционирането на системата и публично-частните партньорства, каза Николов.
Загубите на вода по системата се плащат от крайния потребител, посочи Николов. По думите му, обаче, населението не получава пълноценна ВиК услуга на социално поносима цена.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.