Допустимият улов на калкан в Черно море за България ще бъде намален само с 2 тона през 2010 г.
Първоначално предложението на Европейската комисия бе да се намали с 12 тона.
Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов след заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел, съобщиха от МЗХ.
България ще има право на улов от 48 тона през 2010 г. Досега квотата за улов на България и Румъния беше общо 100 тона, по 50 тона за всяка държава.
След доклад на Научно-техническия и икономически комитет по рибарство (НТИКР), Европейската комисия предложи намаление на общия допустим улов на калкан за България и Румъния с 24% - от 100 на 76 тона.
Според статистиката на НТИКР уловът на калкан във всички Черноморски държави е едва между 400 и 1000 тона.
От него България и Румъния имат дял от около 10%, докато делът на Турция е 70%.
Предлаганото намаление от 24 тона за двете страни беше твърде голямо като процент и е драстично за хората, занимаващи се с риболовна дейност, посочи министър Найденов.
Квотата за улов на страната ни от 50 тона за 2008 г. беше изпълнена през месец септември, а за 2009 г. – в края на месец март, още преди въвеждането на забранителния период. Ранното въвеждане на забраната за улов поради изчерпване на квотата в крайбрежните райони предизвика сериозно социално напрежение.
Съществува реална опасност цели рибарски общности, които разчитат на уловите на калкан, да останат без доходи през по-голяма част от годината, предупреди министър Найденов.
До 15 февруари 2010 г. България и Румъния се ангажираха да съставят подборен план за действие, чрез който да докажат на Европейската комисия, че могат да управляват ресурса и че имат контролни механизми за спазване на квотите за улов на калкан. Дотогава уловът ще бъде забранен, беше решено от Съвета на ЕС по земеделие и рибарство.