Шегата на финансовия министър Симеон Дянков, че вместо да пушим цигари, може да ядем моркови, май ще се превърне в реалност, поне за хората в малките села.
Но не заради очакваното увеличение на цените след въвеждането на по-високия акциз, а просто защото в „Долно Нанагорнище” цигари най-вероятно няма да се продават след април 2010 година.
Това е срокът, в който търговците на тютюневи изделия трябва да се регистрират по ДДС. По принцип досега изискването беше само за фирмите, чийто оборот надхвърля 50 000 лева. Законът за акцизите и данъчните складове обаче е категоричен, че по ДДС трябва да се регистрират абсолютно всички търговци на цигари, независимо от оборота им.
Тоест изискването е за всяка будка, която не е част от верига специализирани магазини, всяка квартална бакалия, всеки магазин от типа „смесен” на село.
За всички е ясно, че хоремагът на площада понякога трудно докарва и 1000 лева оборот, най-малкото защото често цигарките и ракийката се плащат „на тефтер” или на „вересия”.
Въпреки това – ако предлагат тютюн, без да са регистрирани по ДДС, тези продавачи ще бъдат ударени с цялата строгост на закона.
От 15 000 до 50 000 лева глоба за първо нарушение, освен това отнемане на разрешението за търговия и отнемане в полза на държавата на намерените цигари. Ако провинението се повтори, глобите стават още по-солени – от 50 000 до 100 000 лева и имуществена санкция до 150 000 лева.
„Това не е съобразено с реалния живот”. С тези думи депутатът от БСП Александър Радославов се обяви категорично против новия текст в закона.
Според него на практика изискването за регистрация е забрана за продажба на цигари в смесените магазини на село. Причината била в това, че необходимата документация и наемането на счетоводител щяло да се окаже непосилно за селския търговец.
Менда Стоянова обаче беше категорична – изискването за регистрация е продължение на политиката на ГЕРБ за ограничаване на тютюнопушенето.
Освен това мярката щяла да помогне за завишаване на контрола. Защото сега от всички 28 000 обекта, които продават цигари в страната, са регистрирани само 75%. В същото време приходите от акцизи през 2009 година са намалели с 1 милиард лева.
За опасността на село да останат без цигари Менда Стоянова вижда следното решение – специализираните магазини, които имат търговски вериги в цялата страна, да се преместят и в по-малки населени места. Такава била европейската практика, която трябвало да се въведе и у нас.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.