Три милиона българи са стреснати от кризата, докато за два милиона тя не съществува или не е толкова тежка.
Това показва проучване за обществените нагласи в края на третата година от членството ни в Европейския съюз, изготвено от агенция "АССА-М" по поръчка на евродепутата от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Илияна Йотова.
За 4% от българите, или 200 хил. души, икономическа криза в България няма; други 8 на сто смятат, че кризата не е тежка, а само така се говори; според 32%, или 1,5 млн. българи, кризата я има единствено на страниците на вестниците, а не в живота.
За 56% от запитаните обаче кризата наистина е тежка и връща страната ни назад.
"Българинът е мобилизиран 3-4 години да оцелее, след което пак ще има светлина в тунела", коментира социологът Михаил Мирчев.
Според 9% от хората кризата засяга цялото общество и бизнеса, за 32 на сто тя влияе преди всичко на обикновените хора, а 3% са на мнение, че тя ще засегне само едрия бизнес.
Всеки четвърти човек няма никакви морални задръжки да работи за хора от сивия сектор, показва още проучването.
За 11% от запитаните е напълно нормално човек да работи в мутренска организация; 13 на сто смятат, че това е нормално, ако си принуден, а за други 11% не е нормално, но е неизбежно.
На противоположното мнение са 19% от запитаните - за тях не е нормално да се работи за мутренска организация, а за 46 на сто дори е срамно.
През последните 3 години остава твърд процентът на тези, които си признават, че член от семейството им е наеман на основна работа в мутренска организация (около 2%).
8 на сто отговарят, че не са наемани, въпреки че са имали желание. "Те търсят мутри да ги наемат, но няма такива, заети са местата", коментира Михаил Мирчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.