Приемните изпити по български език и литература (БЕЛ) и по математика след 7. клас за учебната 2010-2011 година ще са в два модула – тест от национално външно оценяване (НВО) плюс допълнителни въпроси и задачи.
Това съобщи министърът на науката и образованието Сергей Игнатов, като подчерта, че е включен само материал, който децата са учили, и че изпитът „няма да е елиминаторен“.
Министър Игнатов допълни, че се подготвя широка информационна кампания, включваща брошури и диплянки с обширна предварителна информация за изпита.
В сайта на МОМН вече са качени примерни тестове по БЕЛ и по математика, както и критериите за оценяване на преразказа по БЕЛ.
Министър Игнатов подчерта, че това са примерни тестове, образци, за да не останат „изненадани“ децата, когато не се паднат същите на изпита.
Датите за провеждането на изпитите също са определени: по БЕЛ е на 27 май 2010 г., по математика е на 31 май.
Дотогава от министерството на образованието вярват, че целият учебен материал ще е взет и до края на учебната година ще се правят само обобщения и упражнения.
Въпреки това в края на март училищата ще бъдат проверени, за да не се окаже, че някои са изостанали с материала. През тази година двата изпита за кандидатстване след седми клас бяха през юни.
Зам.-министърът на образованието Милка Коджабашиева представи основните положения по провеждането на изпитите. Те ще са под формата на тестове, писмени и анонимни.
Модулът НВО е задължителен за всички ученици от випуска и резултатите от него се записват като текущи оценки. Полагането на втория модул е по желание, но от министерството съветват седмокласниците да положат и него. Те не подават заявление за явяване на изпита и всеки има право да се яви.
Оценката за класирането е въз основа на резултатите от двата модула, взети заедно.
Завършващите седмокласници са около 65 000 и от министерството очакват повечето от тях да положат и двата изпита.
Учениците се явяват на приемните изпити в училището си, но квесторите са от други училища (ще има разместване на учители по училищата).
Подаването на документи за участие в приема става след излизането на резултатите. Следват първо и второ класиране.
Формат на тестовете:
1. Модулът за националното външно оценяване по математика ще съдържа 25 задачи, които са структурирани с четири възможности за отговор, от които само един е правилен. Децата имат 60 минути да решат задачите, а максималният брой точки, които могат да получат за този модул, е 65.
1.1. Допълнителният модул ще се състои от пет задачи с отворен отговор, като максималният брой точки ще е 35, а времето за размисъл – 90 минути. Общият брой точки и за двата модула ще бъде 100.
2. На изпита по БЕЛ модулът за националното външно оценяване ще включва 25 задачи по български език и литература. Те ще са два вида - със структуриран отговор с четири възможности за отговор, от които само един е правилен, и с кратък свободен отговор. Максималният брой точки отново ще бъде 65, а времетраенето на изпита – 60 минути.
2.1. Допълнителният модул по БЕЛ е преразказ върху неизучаван художествен текст, като ще бъде изпълнена и определена дидактическа задача. Времетраенето отново е 90 минути. Максималният брой точки и за този модул е 35, като общият брой точки от двата модула отново е 100.
Този формат на тестовете е познат и няма съществена разлика с приемните изпити от предходните години. Освен това този випуск седмокласници познава теста и като форма на НВО от 4, 5, 6 клас.
Така, след полагането и на задължителните, и на пожелателните модули, максималният общ брой точки, който могат да получат децата, става 200.
Какво е специфичното в теста по БЕЛ?
- Преобладават задачите за разбиране и приложение;
- Включени са задачи за проверка на компетентности, заложени в учебната програма (напр. грамотност при четене), като се следва моделът на задачите от международни изследвания (зад. 2);
- Специален акцент се поставя върху езиковата грамотност в практически план (зад. 9).
Какво е специфичното в теста по математика?
- Преобладават задачите за приложение;
- Вторият (допълнителният) модул е нов;
- В него се изисква решаване на две задачи (алгебрична и геометрична) с обосновка (моделът е познат на учениците и присъства във всички учебници).
Примерните тестове по БЕЛ и математика може да си изтеглите оттук.
Дерзайте, седмокласници, и успех!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.