“Последните опити на управляващите да “дадат на заден ход” и да обявят подготвения граждански протест за безпредметен поради предстоящо оттеглане на законопроекта за изменение на Закона за електронните съобщения, показват истинското лице на едно популистко, ненадеждно и опасно за България управление”.
Това се посочва в декларация до медиите на Гражданска инициатива “Справедливост”, част от инициативен комитет, който организира протест срещу безконтролното следене в интернет на 14 януари пред Народното събрание.
“Подобен милиционерски манталитет и такава ценностна база на управлението са постоянна и изключително сериозна заплаха за върховенството на закона и основните граждански права в България. Това е заплаха, на която гражданите са длъжни да се противопоставят по възможно най-категоричен начин”, посочват членовете на организацията.
Според тях предложените изменения представляват прозрачен опит на управляващите да отклонят общественото внимание от наистина важния за всички въпрос – “днешното състояние на институцията МВР и все по-явното заличаване на границата между нея и организираната престъпност”.
“Обществото не се нуждае от допълнително ограничаване на основни граждански права и свободи, а от спешно изграждане на съвременна и ефикасна система за противодействие на престъпността”, отчита в декларацията си Гражданска инициатива “Справедливост”.
Същевременно в момента тече дискусия по спорните предложения за промени в Закона за електронните съобщения.
“Мобилните и интернет операторите трябва да предоставят до два часа поисканите от компетентните органи трафични данни, като отпада искането на МВР ведомството да има достъп до тези данни чрез интерфейс”, посочи председателят на комисията по вътрешна сигурност Анастас Анастасов.
По думите му се предлага тази информация да се използва за нуждите на разкриване на тежки и сериозни престъпления, сред които приготовление за убийство, смърт по непредпазливост.
На дискусията присъстват депутати, представители на МВР, неправителствени организации и мобилните оператори.
Dnes.bg припомня, че от МВР изразиха готовност да се лишат от възможносттите на интерфейса, чрез който ще получават в реално време данни за интернет трафика и телефонните разпечатки на гражданите.
Това стана ясно на 8 януари след среща между представители на министерството и инициативен комитет от граждани, които се обявиха против промените в Закона за електронните съобщения.
За да стане това обаче, МВР иска гаранции, че в кратки срокове – не повече от два часа, ще може да получава информацията от операторите, а при неспазване на срока те ще носят отговорност – парична санкция, включително и отнемане на лиценза.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.