IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Властта отстъпи за следенето

Протест все пак ще има – промените били козметични

Властта отстъпи за следенето

През последните седмици чуждата дума „интерфейс” стана част от речника ни. Всички са я чували, макар и малко хора да знаят какво точно означава.

Все пак целокупният български народ вероятно ще си отдъхне, като разбере, че интерфейсът отпада от закона за електронните съобщения. Тоест МВР няма да има директен достъп до трафика на данни на доставчиците на интернет и мобилни услуги.

Това съобщи председателят на парламентарната комисия за вътрешен ред и сигурност на извънредно заседание. На форума присъстваха организаторите на протеста на 14 януари, представители на интернет доставчици и на неправителствени организации.

Интерфейсът щеше да струва 40 милиона лева, предупредиха интернет доставчиците. Затова вместо него управляващите поставиха неизпълнимо изискване към операторите – при поискване да доставят необходимата информация на службите до 2 часа. Ако не го правят – глобите са изключително високи – до 300 000 лева.

Според шефа на БАИТ Теодор Захов големите оператори „ще пуснат много кръв”, а малките доставчици (такива по квартали и села – бел. авт.) директно ще фалират дори при само едно нарушение.
 
Представителите и на трите големи доставчици на GSM телефония бяха категорични – изискването за двата часа е абсолютно неизпълнимо.

„По презумпция ще бъдем виновни и ще закъсняваме”, предупреди Стефан Колев от единия голям оператор. Според него управляващите стоварват отговорността за закона върху доставчиците на мобилна телефония. „Ако целта е да се пълни бюджетът с нашите глоби, е друг въпрос”, иронизира предложението Колев.

Освен това операторите намекнаха, че ще искат пари от държавата заради новото изискване. „В някои европейски страни е предвиден механизъм за компенсация на операторите за инвестициите, които трябва да направим”, подхвърли Юлия Трънчева от другия голям оператор.

Отговорът на властта. По думите на заместник-министъра на МВР Веселин Вучков изискваната информация изобщо не е в толкова голям обем, колкото се представя.

Той цитира конкретни данни – през декември съдилищата в цялата страна са поискали от операторите 634 разрешения за разпечатки. От тях почти 400 са останали без отговор.

Направете сметка колко пари щяха да влязат в държавния бюджет, ако беше наложено дори най-ниското наказание – 30 000 лева глоба.

Компромисното решение, около което вървят дебатиращите по закона, е тези искания да се предават по електронен път. Така евентуално ще стигнат до компетентния орган сравнително бързо, но отново едва ли само за два часа. Поне няма да се налага да се чакат пратки от десетки или стотици страници с цифри.

Другият интересен момент е колко време така наречените предприятия, тоест доставчиците – ще пазят информацията за своите потребители. Законодателят предлага срокът да е до 12 месеца, въпреки че Европейският съюз дава възможност той да е до 24 месеца.

Опозицията, в лицето на ДПС и БСП, пък иска разпечатките да се пазят най-много половин година. Самите доставчици обаче зададоха логичния въпрос – защо ние да пазим информация, която вече сме предали на компетентните органи?

Александър Кашъмов от Програма Достъп до информация пък предложи всички данни, които не се използват за изготвяне на доказателствен материал, да се унищожават, аналогично със закона за специалните разузнавателни средства.

Освен това хората, чиито разговори са проверявани неоправдано, трябва да бъдат осведомени. За това ще отговаря парламентарната комисия за защита на личните данни.

Асен Генов, който е от щаба на протестиращите, обаче зададе въпроса – какво ще се случи с човека, за когото е поискан достъп по регламент, но се окаже, че не е извършил каквото и да е престъпление. Очевидно засега неговите конституционни права ще бъдат нарушени, без той да разбере.

Всички присъстващи на дебата в парламента смятат, че предлаганите промени в първоначалните идеи на МВР са крачка напред. Напълно достатъчни, според законодателя. Козметични – според гражданското общество.

Затова протестът на символичната вече дата 14 януари ще се състои. Според Генов процесът трябва да започне от нула, а не при готови предложения от МВР.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата