IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Мехмет и Инджи ни вкараха в The Economist

Изданието в кратка, но точна статия за новините на турски

Борисов и Ердоган. Снимка: БГНЕС

Борисов и Ердоган. Снимка: БГНЕС

Ударите и критиките срещу 750-хилядното турско малцинство в България (почти 10% от населението) е любима кауза на „Атака“ – ксенофобска партия, която спечели 12% от гласовете на европейските избори през 2009 година, пише авторитетното издание The Economist.

Миналата година партията настоя за сваляне на новините на турски език от радио- и телевизионния ефир. През декември тази идея получи и изненадваща подкрепа от премиера Бойко Борисов. Искането на „Атака“ за референдум би поуспокоило ситуацията, заяви малко объркано министър-председателят.

Хората, подкрепящи идеята за свалянето на новините на турски, се подготвиха за битка, а политици от опозицията заявиха, че ще повдигнат въпроса в Европейския парламент. Оттогава премиерът Борисов се оттегли от въпроса с мотива, че ще остави други да решават.

Турските телевизионни и радионовини са защитени от закона, но изходът от евентуален референдум е пределно ясен. Повечето българи гледат на турското наследство в страната (лингвистично и етническо) като на нежелано последствие от робството.

Партията, която представлява турското малцинство в България и е част от повечето коалиционни правителства в страната от 1989 година насам, е обект на ожесточени критики за корупция. Българите все още си искат милиардите за компенсация на изселването им през 1913 година, а турците помнят по-скорошните подобни събития от края на 80-те.
 
Малко на брой етнически турци в България чуват за тези неща в новините, които се излъчват именно за тях. Заедно с по-голямата част от населението, те гледат комерсиалните телевизии, които използват същите часови пояси, за да излъчват турски сапунени сериали.

Някои български семейства дори кръщават децата си на героите от сериалите, като този за любовта между Мехмет и Инджи. Туристическите агенции в Турция пък отчитат бум на посещенията от страна на българи, които искат да посетят ресторантите, вилите и заведенията, където са ходили въпросните герои.

Около 1,4 милиона българи са пътували до Турция миналата година. Самият Борисов се срещна с турския си колега Реджеп Ердоган в края на януари, което предизвика доста усмивки и разговори на тема „новото начало“ в отношенията.

Двете страни се споразумяха да установят нови бизнес връзки в отрасли като енергетиката и транспорта, което би направило България по-малко зависима от Русия. Българите пък може да открият, че е по-лесно да са приятели с турците в Турция, отколкото в собствената си страна, завършва статията The Economist.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата