Законът за развитието на академичния състав не трябва да влиза в пленарна зала на второ четене, тъй като философията му е погрешна.
Това обявиха от Федерацията на университетските синдикати (ФУНИС), Движението за развитие и защита на науката и висшето образование и представители на секция „Педагогика и психология“ при Съюза на учените в България.
От друга страна и заплащането на учените и преподавателите във висшите учебни заведения у нас е твърде малко, коментираха от ФУНИС.
Мъжете в Техническия университет в София – докторанти и асистенти, бягат. При заплата 400 лева за асистент, жена му ще го изгони. Това обяви проф. Анчев, представител на ФУНИС в ТУ.
Проф. Емилия Рангелова допълни, че в Софийския университет асистентите получават около 500 лева месечна заплата, а професорите – малко над 800 лева.
Необходими са единни критерии за оценка на качеството на академичния състав. Не трябва да се изключва научната степен „доктор на науките”, подчерта проф. Рангелова.
Подготвеният закон за развитието на научния състав създава условия за утвърждаване на субективизма при оценката на академичния състав, коментираха още от ФУНИС.
Защо се поставя категорично изискване асистентът да бъде доктор? Не трябва ли да му се даде време, за да защити докторат, ако няма такъв, след като е назначен на работа? - попита проф. Рангелова.
Предстои роене на ВУЗ-ове, сега в България са над 51, ще има и още, коментираха от ФУНИС.
Готвената реформа засяга смъртоносно и Българската академия на науките. Един месец и 20 дни чакаме среща с Бойко Борисов. И вероятно няма да ни приеме, обяви академик Никола Попов от БАН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.