IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Проверяват 60 магистрати за корупция

Шефът на ВКС: Можем сами да изчистим къщичката си

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Наблюдават се 60 случая за извършени противозаконни действия от магистрати.

Това съобщи зам. главният прокурор Валери Първанов след представянето на отчета за дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) през 2009 г.

Първанов уточни, че става дума за различни случаи, касаещи неизпълнение на служебните задължения заради корупция

20 от случаите вече са във фаза на досъдебно производство, като по някои от тях магистратите са привлечени като обвиняеми.

По думите на зам. главния прокурор в тези проверки има представители както на съда, така и на прокуратурата и на следствието.

Той отрече това да е октоподът в съдебната власт и обясни, че по-скоро става дума за индивидуални нарушения, а не за организирана дейност.

Същевременно председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев декларира готовност съдебната система да се пречисти.

"Сами можем да изчистим къщичката си, за да има слънчеви стаи, за онези, които останат в нея“, каза груев.

При представянето на отчета на Инспектората към ВСС стана ясно, че през 2009 година проверяващият орган е внесъл във ВСС 44 предложения за дисциплинарни наказания.

Най-много съдии са предложени за наказания - 35, срещу 6 прокурори и 3 следователи.

12 съдии и трима прокурори пък са били предложени за поощрения през 2009 г., отчетоха още от Инспектората към ВСС.

Най-често предлаганото дисциплинарно наказание, е за намаляване на заплатата с между 10 и 25% за срок от 6 месеца до 2 години. Тези предложения са 35.

През миналата година в инспектората са постъпили 1949 сигнали – с 305 повече в сравнение с 2008 г., съобщи началникът на инспектората Ана Караиванова.

1812 броя сигнали са решени, а 137 са останали без решение, тъй като се извършва предварително проучване.

Отчита се подобряване на дейността на проверените органи, като се посочва, че навсякъде е въведен случайният принцип на възлагането на производствата, а делата се образуват най-късно един ден след постъпването им.

Критиките бяха насочени към бавното разследване на престъпленията.

В някои прокуратури обаче контролът не е достатъчен и се допуска разследването да се извърши извън законовите срокове, констатират още инспекторите, отчетоха инспекторите на ВСС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата