Два пъти е нараснал броят на пушещите деца за последните 20 години, сочи тревожно проучване на Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ).
Заместник-директорът на центъра Пламен Димитров отбеляза, че за съжаление съществува тенденция към непрекъснато нарастване на употребата на тютюн сред младите хора.
“Колкото по-рано започне пушенето, толкова по-голям е рискът от развитие на рак на белите дробове, като най-висок е рискът от белодробни и сърдечносъдови заболявания при хора, започнали да пушат редовно преди навършване на 15-годишна възраст”, посочи Димитров.
От НЦООЗ представиха данни от онлайн проучване сред 1000 анкетирани на възраст от 13-18 г.
Според него 61 процента признават, че пушат, и това е осъзнат процес при тях.
Момичетата на възраст 13-15 години пушат повече от връстниците им от мъжки пол. Около 14 на сто от момичетата и 10 процента от момчетата пушат в тази възраст.
Анализ на резултатите от представително проучване на НЦООЗ на пасивното тютюнопушене в предучилищна възраст сочи, че тютюнопушенето на родителите е вредно не само за физическото, но и за психическото здраве на децата.
Причината за това е, че пушенето се отразява на тяхното познавателно развитие, предизвиква дефицит във вниманието, паметта и интелектуалните им способности, съобщи психологът Красимира Костадинова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.