IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Маргарита Попова: ЕК ни похвали, но имаме още много работа

Правосъдният министър разкритикува ВСС за липсата на анализ на случая "Красьо"

Маргарита Попова. Снимка: БГНЕС

Маргарита Попова. Снимка: БГНЕС

Имаме още много да свършим, за да имаме смелостта да си мислим, че юнският доклад на Европейската комисия ще ни удовлетвори. Това коментира пред БТА министърът на правосъдието Маргарита Попова.

Относно междинния доклад на ЕК, който бе оповестен днес, тя заяви, че документът отчита наличието на искрена воля, зад която се крият реални възможности за реформи, и чрез която са постигнати доста неща.

Според Попова коментарът на ЕК "това е похвално" казва много, тъй като не е характерна стилистка за междинен доклад.

"Те не хвалят, а само регистрират факти", коментира правосъдният министър.

Тя заяви, че три години на Механизма за сътрудничество се е гледало като на наставничество от страна на Брюксел и като на унизителен инструмент, който поставя страната ни в неравноправно положение.

Според нея сега се вижда колко много конкретни инициативи са се случили.

От ЕК отбелязват, че продължава да работи добре и Инспекторатът към Висшия съдебен съвет, както и Звеното на прокуратурата за злоупотреби със средства от еврофондовете, добави Попова.

Във връзка с констатацията, че резултатите по делата за корупция и организираната престъпност все още са малко, министърът каза - "това са факти, които ние не отричаме".

Тя добави, че резултатите в тази област са малко и трябва да се покаже, че можем да правим разследванията качествено без да се разтягат много дълго във времето.

По думите й съдът трябва да покаже, че има воля за качествен и справедлив съдебен процес и бързо да се стига до присъди.

Според министър Попова никой не настоява само за осъдителни присъди, а от ЕК искат да видят насреща воля за раздаване на правосъдие.

Маргарита Попова коментира още, че членовете на ВСС  е трябвало да направят анализ на скандала с плевенския бизнесмен Красимир Георгиев – Красьо Черния, защото този случай се отнася към основен конституционен принцип - независимостта на съдебната система.

По думите й, ако е подронен този принцип при функционирането на властите, тогава може да се говори за проблеми изобщо в държавното управление.

„Вместо това от ВСС решиха, че с образуването на дисциплинарни производства може да се счита, че е намерено всеобхватното задълбочено решение на този проблем, което не е така“, каза Попова.

Според нея, ако този анализ не бъде направен, погледът на Брюксел ще бъде много критичен в юнския доклад.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата