Всеки български родител говори с детето си средно по 13 минути на ден. Това показват данни от национално изследване, оповестени на пресконференция днес от Михаил Стефанов от Националната мрежа за децата.
Организацията, заедно с Асоциация "Българска книга", започва кампания в България официално да се отбелязва 2 април - международен ден на детската книга.
Кампанията е под патронажа на съпругата на президента Зорка Първанова и е с мотото "Подарете на детето си книга - подарете му празник".
Книгата е прекрасен мост между нас и децата ни във време, в което все повече се отдалечаваме един от друг, заяви
Стефанов. Според инициаторите книгите дават на децата ценностната система, в която да бъде подредено знанието им, затова им помага да разберат по-добре себе си и света, който ги заобикаля.
Четенето на книга се нарежда на пето място сред предпочитаните занимания, с които българинът запълва свободното си време.
Първият е гледането на телевизия, показват предварителни данни от национално изследване, част от което беше оповестено от преподавателя в СУ "Св. Климент Охридски" доц. Александър Кьосев.
Около 69 процента от българите отговарят, че четат на децата си книги, докато през 2006 г. те са били 59 на сто, 71 на сто насърчават децата си да четат, срещу 76 на сто през 2006 г.
Около 60 на сто от българите си спомнят, че родителите са им чели приказки като малки, докато 36.2 процента не са слушали приказни истории, докато са били деца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.