IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Шефът на ВКС: Съд "Антимафия" не стига, трябва качествено разследване

Съдиите ни – нечовешки натоварени, но ефективни през 2009 г.

Лазар Груев. Снимка: БГНЕС

Лазар Груев. Снимка: БГНЕС

Какъвто и съд да се създаде, ако няма качествено досъдебно разследване, ако няма яснота при формулирането на обвинителни актове, резултатът ще бъде един и същ. Така председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев коментира идеята на управляващите за създаване на специализиран съд „Антимафия“.

По думите му трябва да има широки дебати за създаването на специализираната структура.

„Аз не приемам диалога, при който противниците или тези, които критикуват определена идея, веднага се обявяват за врагове на борбата с престъпността“, каза Груев.

Той постави въпроса за цената на бъдещия специализиран съд и попита няма ли да е по-добре средствата за създаването му да се насочат към подобряване на условията на работа на дознателите, за да има едно по-качествено разследване.

Председателят на ВКС направи уточнението, че все още няма подготвен законопроект за тази структура и не са известни детайли около идеята, а „дяволът понякога се крие в детайлите“.

Лазар Груев уточни, че ще бъде против, ако в тези конкретни идеи се съдържат елементи на извънредност или по някакъв начин могат да бъдат ограничени правата на гражданите.

По думите му е задължително проектът за специализираната структура да бъде консултиран с Венецианската комисия към Съвета на Европа.

Лазар Груев направи коментара по време на представянето на отчета за дейността на съдилищата през 2009 година.

Над 600 хиляди дела са разгледани през 2009 година в българските съдилища, стана ясно от отчета. Близо 500 хиляди от тях са приключили, каза Груев.

Той отчете, че общият брой на делата се е увеличил с 12% през 2009 в сравнение с 2008 година. Увеличил се е и делът на приключените дела – те са с 15,5% повече от тези през последната година.

Лазар Груев отчете и увеличение на свършените дела в тримесечен срок – с 22,6% повече от предходната година.

Въпреки огромната натовареност на съдилищата, намалява броят на несвършените дела в края на годината. Чувствително е намалял и броят на прекратените и върнатите на прокурата дела, като общо за страната намалението е около 3 пъти.

Най-натоварен е бил Софийският районен съд. Председателят на ВКС определи положението там като „трагично“ и надхвърлящо човешките възможности – на един съдия там се падат средно 92 дела за разглеждане месечно. Това прави средно около 1000 дела на година на един съдия.

Съдиите в СРС са успявали да приключат средно 72 дела месечно.

Положението в СРС се усложнява допълнително от липсата на съдии (22-ма магистрати от съда са били командировани през 2009 г. в по-горни инстанции) и от условията в сградата – в помещения от 20 кв. метра работят по четирима съдии.

Проблемът със собствеността на сградата също продължава да стои на дневен ред – тя е на държавно предприятие, което вече е ипотекирало единия етаж, каза Груев.

„Въпреки всички усилия да излезем от това положение, нито едно правителство досега не можа да реши този проблем“, коментира той.

Според Лазар Груев съдилищата ни през 2009 г. са работили изключително интензивно и със стремеж към подобряване на ефективността си за бързо, прозрачно и предвидимо правосъдие.

„Твърде често под натиска на емоцията или криворазбран обществен интерес по някои шумни, наречени още знакови, дела съдиите като цяло търпяха необосновани, пресилени или неточно адресирани критики, които, както се вижда, не почиват на задълбочен анализ“, категориен бе председателят на ВКС.

По думите му обвиненията, че съдебната ни система е неработеща, бавна и неефективна не са точни, защото често се извеждат на базата на разкази за скандални случаи, които се третират като представителни за системата като цяло.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата