89 на сто от мъжете смятат, че и мъжът, и жената трябва да подпомагат семейния бюджет, но когато става въпрос за разпределение на домакинската работа, в някои от дейностите, като пране например, съотношението между работата, извършвана от жените и мъжете, е 91 към 4.
Изследването, направено с 20 индивидуални интервюта и две дискусии във фокус групи, е приело като хипотеза, че е възможно мъжете с нетрадиционни професии, определяни като женски, да помагат повече на жените в домакинството, но резултатите сочат, че няма подобни нагласи сред учителите в началния и основния курс, лаборантите и административните и теническите сътрудници.
Граматичните особености на нашия език са били причина доскоро мъже трудно да започват работа в професии като "лелка в детска градина" и "медицинска сестра", коментира още доц. Лилия Димова. Според нея дори и в т. нар. женски професии съществува джендър разпределение - лаборантите мъже, например, работят с рентген, а не с кръвни изследвания, учителите се занимават предимно с трудово обучение, спорт и изкуства.
По-приемлива в българското общество е тезата жена да върши мъжка работа, отколкото мъже да се занимават с традиционно смятани за женски професии, в резултат на което има повече жени-миньори, отколкото мъже-медицински сестри, посочи Димова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.