"Асоциация общество и ценности" възразява срещу въвеждането на задължително предучилищно образование за петгодишните. Поправката дискриминирала родителите, защото държавата получавала монопол върху образованието на децата.
Промените потъпквали правата на родителите, които трябвало да могат да отглеждат децата си в домашна среда, е мнението на Стоян Георгиев от сдружението. В тази връзка от организацията настояват да не се увеличават глобите за родителите, които не пускат децата си на училище.
Аргументът на "Асоциация общество и ценности" е, че когато децата прекарват повече време с родителите си в ранна детска възраст, са по-стабилни психически.
Неоснователно е да се твърди, че с ранното предучилищно образование децата ще се социализират по-добре, смята Георгиев. Най-естествената социализация за детето било с неговото обкръжение – с родителите, сестрите, братята.
Друга организация – "Форум за съвременно образование", пък смята, че поправките няма да помогнат и за интегрирането на децата от ромския етнос, каквато е целта на поправките. За да се постигне тя, държавата трябвало да осигури образованието на децата вътре в
самата общност.
Поправките в Закона за народната просвета, с които се въвежда задължителното предучилищно образование за петгодишните и драстично увеличаване на санкциите за родителите, чиито деца не ходят на училище, са приети на първо четене.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.