В продължение на десетилетия България е предпочитана лятна дестинация, но все още се опитва да се изкачи нагоре по стълбицата на качеството, пише американското издание "Уолстрийт джърнъл".
Туристическият сектор в България формира 8,7% от брутния вътрешен продукт на страната. Хората в бранша обаче се оплакват от високата зависимост от мегакурортите, които предлагат пакети „all inclusive”, недостатъчно доброто обслужване и изхабената инфраструктура.
Миналия месец Агамемнон Захаропулос и съпругата му кацнали в София и наели кола, за да стигнат до Варна, като очаквали пътуването да им отнеме около 4 часа. То обаче продължило 7 часа по мръсни пътища, пълни с дупки. „Ако се върнем, ще пътуваме със самолет“, зарича се гъркът, собственик на магазин.
В последните 10 години се говореше много за българския туризъм, насочен към лова, голфа, карането на ски, природните и културни забележителности, но най-вероятно масовият туризъм ще остане основен, тъй като другите форми на туризъм се спъват заради липсата на държавна организация, лошо управление на културните обекти и липса на маркетинг, допълва изданието.
„Забавянето в изграждането на нови магистрали заради корупция и липса на опит от страна на правителствата и местната власт създават съществен дисбаланс, като се има предвид капацитетът на новопостроените хотели“, казва Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценка в туризма.
Юрген Бютнер, германски пенсионер, който живее в Пловдив, се оплаква, че му е трудно да намери „някой, който да говори подобие на английски, а какво остава за немски, въпреки че имат дипломи по туризъм и чужди езици“.
"Да намериш опитен персонал, който владее езици, все още е трудно“, споделя пък Соня Алексиева, преподавател в Нов български университет и експерт по туризма.
„Въвеждането на стандарти за качество за специализирания туризъм е особено важно и ще допринесе за разнообразието на българския туризъм“, допълва тя.
Местният бизнес пък се оплаква от пакетите „all inclusive”.
„Tези пакети задушават бизнеса, защото чуждите туристи не напускат хотела си. Ако с жена ми и дъщеря ми не работим по близо 18 часа на ден, е почти невъзможно да оцелеем. Свършиха дните, когато туристите харчеха много пари“, жалва се пред "Уолстрийт джърнъл" Георги Тодоров, който притежава кафене в курорта Св. Константин и Елена.
Общо 2,1 милиона туристи са посетили България през първата половина на 2010 г. Това означава ръст от 1,9% в сравнение със същия период на миналата година. 9 от 10 туристи обаче идват през лятото – нещо, което премиерът Бойко Борисов се надява да промени.
Миналата седмица министър-председателят нареди на министрите си да разработят стратегия за развитие на културния туризъм, след като археолози откриха в Созопол мощи, за които се смята, че са на Йоан Кръстител.
Освен това в София занемарените дълго време сгради се обновяват, както това се случи в Прага през 90-те години. Мрачните блокове от съветски времена постепенно се заменят със съвременни сгради от стомана и стъкло, завършва американското издание.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.