От: Евгения Европейска
В последните няколко дни една от най-горещите теми в здравеопазването е предложението на ресорното министерството за доплащане на лечението в болниците от пациентите. Investor.bg потърси всички гледни точки по тази тема.
Министерството на здравеопазването официално представи "Концепция за по-добро здравеопазване в България 2010-2015 г.“, в която е записано, че доплащането в болниците ще бъде официално регламентирано.
С други думи, когато Здравната каса не покрива изцяло разходите за лечение, ще се наложи пациентът да доплаща разликата. Ведомството предлага това да става с осигуряване във втори доброволен фонд или на ръка в лечебните заведения.
В същото време премиерът Бойко Борисов заяви на състоялата се във вторник вечер среща на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, в присъствието на здравния министър Анна-Мария Борисова, че няма да се въвежда допълнително 20% заплащане на здравните услуги.
Какво ще се случи в крайна сметка все още не е ясно, като много неясноти има и около самото предложение за доплащане. Липсва и обосновка с конкретни финансови параметри.
Остават отворени въпросите колко точно трябва да извадят от джоба си пациентите, за да получат необходимата им здравна услуга, какъв процент от стойността на лечението ще поема Националната здравноосигурителна каса, ще бъдат ли еднакви новите правила за всички лечебни заведения, кой има интерес от подобна акция?
Друг основен проблем е какво точно се променя в регламента на доплащането, защото такова съществува и сега. Към днешна дата пациентите си доплащат за някои по-скъпи лекарства и консумативи, за избор на екип, за престой в болница и други.
Не е без значение и въпросът дали намеренията на здравното министерство не са продиктувани единствено от икономически интереси с оглед оптимизиране разходите на затъналите в дългове болници?
Според експерти от Министерството на здравеопазването България е на такъв етап, че се налага да се въведе и участието на гражданите в заплащането на услугите – практика, която отдавна функционира в други европейски страни. Експертите твърдят, че задължителното здравно осигуряване в момента не може да поеме изцяло реалната стойност на болничната помощ и затова е необходимо разликата да бъде поета от някого.
Доплащането не бива да се разбира като вадене на пари от джоба, заявиха за Investor.bg от ведомството. Тук е и ролята на фондовете за допълнително здравно осигуряване. Внесените в тези фондове осигуровки за даден пакет услуги ще осигури средствата за доплащането в болницата, когато пациентът е получил здравна услуга, която не се поема изцяло от НЗОК. Специалистите са изчислили, че по този начин болниците ще получават пълния размер на направените разходи и ще се преодолее сегашното недофинансиране на системата.
Практиката за доплащане в болничната помощ има своите аналози в редица европейски страни, мотивират се инициаторите на предложението. Например във Франция то е в размер на 20%, съизмеримо е доплащането и в Германия, Белгия и други страни.
Investor.bg потърси позицията на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) по темата, но институцията отказа коментар.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.