IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Възможно ли е Ердоган да получи Нобелова награда за мир?

Той може би би предотвратил Трета световна война

Възможно ли е Ердоган да получи Нобелова награда за мир?

Снимка: архив, БГНЕС

Възможно ли е турският президент Реджеп Тайип Ердоган да получи Нобелова награда, ако успее да осигури мир в Украйна? А нима има по-силен кандидат от този, който може би би предотвратил Трета световна война, казват проправителствени анализатори в Турция.

"Ердоган полага искрени усилия за спиране на войната, предотвратяване на повече човешки жертви и прекратяване на преживяваната трагедия", пише известният турски анализатор Абдулкадир Селви в статия за "Хюриет" под заглавие "Ако осигури мир, Нобелът трябва да бъде даден на Ердоган".

Мнението му споделят и някои негови колеги отвъд пределите на Турция. Сред тях изглежда е и нидерландската журналистка Саския ван Вестринен от в. "Алгемен дагблад".

"Заради усилията за прекратяване на войната между Украйна и Русия и за осигуряване на мира Нобеловата награда за мир може да се даде на президента Ердоган . Кой би помислил?", пише журналистката в статия, публикувана след срещата в Истанбул във вторник на делегации на двете воюващи страни. Според нея никога преди през последните седмици изгледите за бързо прекратяване на тази война не са били така положителни.

"Ако всичко върви добре, Ердоган може почти да спечели Нобелова награда за мир със сегашното си поведение. Един Марк Рюте или Джо Байдън са далеч от това. А честно казано, това е нещо, върху което да се замислим", посочва още Саския ван Вестринен в публикацията, цитирана от турския в. "Йени шафак".

Турция получи международно признание за усилията си за осигуряване на прекратяване на огъня в Украйна. Тя успя да събере в Анталия на 10 март първо външните министри на Украйна и Русия Дмитро Кулеба и Сергей Лавров - първата среща на такова ниво от началото на военните действия. А този вторник в Истанбул се състояха преговори на делегации на двете страни, на които според оценката на турския външен министър Мевлют Чавушоглу е бил отбелязан най-значимият напредък от началото на преговорите.

Нещо повече, Анкара даде да се разбере, че не планира да спре с дипломатическите инициативи и очаква да събере на преговорната маса преговарящи на дори по-високо равнище.

В интервю за телевизия А Хабер турският министър на външните работи заяви вчера, че подобна среща, "на ниво най-малкото външни министри", може да има още в следващите една-две седмици. "Ние искаме да бъдем домакин на среща на ниво лидери", каза още Чавушоглу, като посочи, че Турция очаква да получи дата за посещение на руския лидер Владимир Путин в страната.

Турция е готова да организира среща между президентите на Русия и Украйна Владимир Путин и Володимир Зеленски, бе цитиран малко по-късно от медиите да казва и турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Решен съм да организирам среща и с Путин, и със Зеленски, подчерта той и уточни, че иска да разговаря с всеки от двамата, за да може да се обсъди възможната организация на среща помежду им колкото е възможно по-скоро.

Ролята на Турция се ползва с одобрението и на двете страни - Москва смята за балансирана позицията на Анкара, а Украйна я иска за бъдещ гарант за своята сигурност.

"Анкара не се присъедини към русофобската кампания на Запада и като цяло заема премерена позиция в сегашната ситуация", оцени наскоро говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

В. "Гардиън" открои особената позиция на Турция в анализ с автор Патрик Уинтур.

"Турция е член на НАТО и като такъв продължава да осигурява оръжие на Украйна, в същото време обаче тя не се присъединява към санкциите, прилагани спрямо Русия, и както се видя на срещата във вторник се ползва с голям респект и от двете страни", написа той.

Дипломатическите усилия на Турция за разрешаване на конфликта в Украйна несъмнено заслужават уважение. Дори и да пожънат успех обаче, нещо, на което се надяваме всички, връчването на Нобеловата награда на противоречив лидер като турския президент е съвсем друго нещо. Самият Ердоган преди време заяви, че не би приел наградата, ако му бъде присъдена някой ден.

"Нобелът се е превърнал в институция, която има политическо, идеологическо поведение. За мен Нобеловата награда няма никаква стойност", заяви Ердоган, критикувайки Нобеловия комитет за решението му да връчи наградата за литература за 2019 г. на австрийския писател Петер Хандке, който защитава Слободан Милошевич и отрича геноцида над босненските мюсюлмани в Сребреница.
 
Без значение какви са шансовете на Ердоган за Нобелова награда тази година и доколко заслужена би била тя, турският анализатор Абдулкадир Селви е прав поне в едно: сега "целият свят - и тези, които го харесват, и тези, които не го харесват - следи усилията на Ердоган".
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата