Заводът "Азовстал" в Мариупол се превърна в един от символите на бруталността на руската инвазия в Украйна. Войниците издържаха седмици в лабиринта от тунели, складове и охлаждащи доменни пещи, докато те и стотици цивилни, укриващи се с тях, бяха обкръжени и в крайна сметка принудени да се предадат.
Обектът произвеждаше 40% от цялото производство на стомана в Украйна и беше основният актив на най-големия предвоенен работодател в страната, Metinvest. Сега собственикът му трябва да играе важна роля в паралелната битка за поддържане на икономиката чрез другите си заводи извън окупирана територия, според главния изпълнителен директор Юрий Риженков.
"Военните усилия са не само това, което доставяте на армията, но и как функционира икономиката", казва шефът на Metinvest, говорейки чрез видеовръзка от офис на компанията в Лвов в западната част на Украйна. "Така че колкото по-добре функционира икономиката, толкова по-добре страната може да води война. Според нас, по мое лично мнение, хората, които сега са в нашите стоманодобивни заводи, са също толкова важни за победата на Украйна, колкото и войниците на фронтовата линия."
Риженков бе в столицата Киев, когато за първи път чу за руското оръжие, сигнализиращо за началото на инвазията. Той, подобно на много други, беше изненадан, че режимът на Владимир Путин ще започне открита война. Оттогава компанията му се приспособи да работи във военна зона, но най-малко 153 служители на Metinvest са загинали в сраженията.
Освен да поддържа парите в икономиката, групата за метали и добив играе пряка роля във военните усилия, доставяйки стомана за 1500 бронежилетки седмично на въоръжените сили на Украйна и внасяйки военно оборудване като дронове, слушалки за нощно виждане и каски .
Това е забележителна промяна за компания, чийто основен акционер – най-богатият човек в Украйна, Ринат Ахметов – беше цитиран през ноември от президента Владимир Зеленски като цел, която да бъде вербувана, за да подкрепи евентуален опит за преврат. Зеленски каза, че Ахметов не е участвал в заговора, а олигархът заяви, че твърденията за опити за привличането му са "абсолютна лъжа".
Ахметов, който има връзки с Обединеното кралство, включително минали инвестиции в имоти в Лондон, остана изключително могъщ при последователни украински администрации, както про-, така и антимосковски, и застана зад настоящото правителство, заявявайки, че неговата вярност е само към Украйна и че руските войници трябва да бъдат наказани, като добави, че ще посвети богатството си за възстановяване на страната.
Риженков казва, че поддържа редовен контакт с Ахметов, както и с киевското правителство, но настоява, че компанията не е замесена с "политическите въпроси" на собственика си. "Работим като единен отбор за украинската победа", заявява той пред The Guardian.
Преди войната в Азовстал работеха 35 000 души, произвеждайки 9,5 милиона тона стомана годишно – две трети от продукцията на Metinvest. Всичко това спря. Като се има предвид мащаба на загубените човешки животи, може да е неприятно да се говори за ежедневни бизнес въпроси. Риженков повдига вежди, когато го питат каква ще бъде продукцията на тази година, но отговаря, че тя ще намалее с поне 60% в сравнение с 2021 г.
И все пак има "помощ от пазара" под формата на високи цени на стоманата, които намалиха удара върху финансите на компанията, които във всеки случай бяха в относително добро състояние преди началото на февруарската инвазия, с високи парични наличности. Риженков казва, че фокусът на компанията около Мариупол сега е насочен към осигуряване на храна и временен подслон за повече от половината от работната сила, която вече е напуснала града. Metinvest управлява "хуманитарен център" в югоизточния град Запорожие, предлагащ медици и психологическа помощ за възрастни и деца.
Въпреки това той смята, че 50 000 от служителите му все още работят в страната. Още две доменни пещи в Запорожие и град Камянске на север работят съответно с около 50% и 60% капацитет, като повечето продукти отиват за европейските пазари или пристанища. Съоръженията за добив на желязна руда в Украйна работят с около 35% до 40% капацитет, а мината за коксови въглища е с около 75%.
Провеждането на хуманитарна операция заедно с един от най-големите предприятия в страната по време на война не е нещо, с което се сблъскват повечето главни изпълнителни директори, но Metinvest има известна подготовка. Тя беше принудена да премести централата си от Донецк, след като подкрепените от Кремъл сепаратисти за първи път нахлуха в източната част на Украйна през 2014 г. и се насочи повече към европейските пазари и неруските доставчици на гориво, където е възможно. След това, по време на пандемията, компанията въведе дистанционна работа за всички отговарящи на условията служители.
Проблемът е стоките да стигнат до клиентите. Има "доста значително забавяне на потока от стоки", казва Риженков. Украйна и правителствата на ЕС биха могли да се намесят, за да осигурят субсидии за транспорт, предполага той. Ситуацията с износа на храни е особено спешна не само за украинците, но и за по-бедните потребители на вносна пшеница по целия свят.
"Това е голяма тревога", казва той. "Логистиката е ключовото затруднение в момента за много украински бизнеси. Правителството се опитва да рестартира икономиката, но без да разреши тези логистични трудности, ще бъде много трудно. Ние сме загрижени за скоростта, с която тези тесни места се "отстраняват". Повторното отваряне на черноморските пристанища в Мариупол и Одеса е "ключът за рестартиране на икономиката", добавя той.
Усилията за увеличаване на износа чрез железопътен транспорт се усложняват от различните железопътни габарити, използвани в Украйна и Полша, така че създаде центрове за презареждане в Полша и Словакия, за да премести продуктите по-бързо до съвместими с Европа влакове. Има ограничение за това, което може да се вземе по шосе, а Украйна се бори с остра липса на гориво. Риженков казва, че усилията на правителството да ограничи цените вместо това са влошили недостига.
От изображенията на унищожението на "Азовстал", които се появиха в мрежата, изглежда, че не може да е останало много от завода, но шефът на Metinvest предупреждава, че снимките може да са "подвеждащи", като много от тях се показват по-малко важни спомагателни единици, а не ключовите доменни пещи.
Жестокостта на битката за Мариупол допринесе за международната изолация на Русия. Явната цел на Путин беше да контролира Украйна, но инвазията подтикна Metinvest и мнозина други ключови участници в икономиката да се отдръпнат решително от Москва.