Първият път, когато Александър Хаврилюк се върна във фермата си, след като беше щурмувана и окупирана от руските войски, сълзите се стичаха по лицето му, когато видя какво са оставили.
Фермерските му сгради бяха почти напълно унищожени, тежки машини на стойност милиони долари бяха оставени в руини, а миналогодишната реколта от пшеница била изпепелена.
Но най-неотложният проблем за Хаврилук били противопехотните мини, които бяха заровени в неговите 12 квадратни мили околни ниви.
Сега 69-годишният мъж ги изкопава на ръка в отчаян опит да разчисти някои от полетата си преди сезонът на засаждане да започне в началото на април.
"Страхувах се", казва Хаврилюк пред CNN. "Но трябва да сея".
Досега той казва, че е премахнал около 20 мини от полетата си във Валика Комишуваха, близо до град Изиум, използвайки само металотърсач, който сам е закупил.
"Отиваш, намираш мината, вземаш пръчка, почукваш я, за да определиш размера, и след това я изкопаваш", обяснява той. "А след това я вдигате внимателно и я изваждате."
Работата е опасна, признава той, но добавя: "Нямам друг избор."
Фермерите в цяла Украйна са изправени пред тежък избор: да почистят полетата от експлозиви, за да се подготвят за сезона на засаждане, или да обмислят още една година без доходи.
Руската инвазия вече задуши износа на зърно от Украйна, една от големите житници в света, и допринесе за рязкото покачване на цените на основни продукти като хляб и зърнени храни, дори със сделка с посредничеството на ООН, която позволи преминаването на украински кораби през Черно море.
Украинските военни изчисляват, че около една трета от страната в момента е замърсена от неексплодирали боеприпаси, което застрашава тазгодишната реколта, като оставя огромни площи плодородна земя да лежат в латентно състояние поради смъртоносните останки от война, която все още се води.
През последните месеци няколко селскостопански работници бяха ранени или убити, работейки на нивите си, включително 65-годишен мъж, който почина незабавно, когато стъпи върху експлозив близо до село Червоне в Южна Украйна, според местни власти.
Вече се провеждат операции по разминиране на полетата, но това е бавна и скъпа работа.
Сапьорите на украинските въоръжени сили са обезвредили 45 000 взривни устройства през годината, съобщи официалният медиен център на армията.
HALO Trust, най-голямата организация за разминиране в света, в момента наема 700 служители в Украйна, брой, който те планират почти да удвоят до края на годината.
"Мащабът на замърсяването е огромен и се разпространява в цялата страна", казва пред CNN Майри Кънингам, която ръководи работната група за разминиране на HALO Trust в Украйна. "Мащабът на проблема не е за една организация, това е национално усилие."
Освен че се гарантира безопасността на хората, земеделската земя се превръща в приоритет, за да се "гарантира, че Украйна може да си стъпи на краката", каза Кънингам.
"Най-голямото предизвикателство е липсата на модел", казва Кънингам, с различни видове и плътност на боеприпаси, разпръснати в огромната географска област на Украйна – втората по големина страна в Европа след Русия. "Виждаме противотранспортни мини, метални и пластмасови. Виждаме противопехотни мини. Виждаме противопехотни обвързващи и осколъчни мини на въжета, гранати на въжета и също така виждаме касетъчни боеприпаси."
Той казва, че няма "универсален подход за всички“ към усилията по разминиране, които изискват "специализирани методи", така че става въпрос за "способност да обучим персонала по подходящ начин".
Премахването им ще отнеме години, добавя Кънингам, тъй като те обикновено смятат, че един ден война се равнява на няколко месеца разчистваща работа.
А при активен конфликт, който все още бушува, операциите могат да се извършват само далеч от фронтовите линии на войната, за да се защити безопасността на сапьорите и другия персонал.
Експертите обаче призовават фермерите да не вземат нещата в свои ръце.
"Вдигането на противотанкови мини е изключително опасно", категоричен е Кънингам. "Често има устройства против повдигане, проектирани специално на практика да убиват и нараняват хора, които се опитват да направят това."
Предупрежденията за безопасност обаче няма да спрат Александър Хаврилюк от мисията му.
Той казва, че е изградил фермата си от нулата през последните 25 години и ще възстанови отново, за да гарантира бъдещето на семейството си.
"Най-важното е да изчистя полетата си", казва той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.