Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че се сформират нови военни подразделения на фона на очакваната контраофанзива на Киев срещу руските войски в окупираните райони на Украйна, предаде ДПА.
"Активно подготвяме нови бригади и части, които ще се проявят на фронта", каза той в традиционното си видеообръщение. По думите му фокусът в срещите му с генералния щаб в момента е насочен изцяло върху осигуряването на всички средства за деокупацията на Украйна.
"Всички в Украйна трябва да разберат, че основната задача на държавата е деокупацията на нашите територии, връщането на земите и хората ни от руски плен", каза той. Държавните ресурси ще отиват преди всичко за това, заяви Зеленски.
"Фронтът е приоритет номер едно", подчерта украинският президент.
Той благодари на западните партньори, които вчера се събраха в Германия и които по думите му помагат на страната му да се защитава.
"Благодаря на тези партньори, чиято решимост отговаря напълно на актуалната обстановка и нужди на бойното поле", каза Зеленски.
Вчера западните съюзници се събраха в американската военновъздушна база Рамщайн в Германия, за да обсъдят по-нататъшната помощ за Киев.
Представители на около 50 държави се срещнаха, за да разгледат "всички различни възможности, системи и доставки, от които украинците се нуждаят, за да могат да отвоюват повече територии".
"Убеден съм, че сега те ще бъдат в състояние да освободят още от земите си", заяви Столтенберг пред журналисти, когато бе попитан дали Киев разполага с всичко необходимо, за да осъществи успешно контранастъпление.
Столтенберг се включи в разговорите във военновъздушната база "Рамщайн", след като в четвъртък пътува до Киев, където се срещна с президента Володимир Зеленски, който призова западните съюзници да изпратят повече изтребители от западен тип и ракети с далечен обсег, за да помогнат за отблъскването на руските войски.
Столтенберг призна, че е необходимо да се обсъдят "нови платформи" за подкрепа, тъй като битката продължава вече втора година. Той също така подчерта необходимостта да се гарантира, че вече доставените оръжия продължават да работят ефективно, имайки предвид доставката на резервни части и муниции.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, който е домакин на разговорите в Рамщайн, също заяви, че на масата са поставени три ключови въпроса - "противовъздушна отбрана, боеприпаси и помощни средства" - препратка към логистичната подкрепа.
"Нашата подкрепа за силите на свободата в Украйна е силна и истинска", каза той и добави, че "ще подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо".
В четвъртък Зеленски поиска помощта на НАТО за "преодоляване на нежеланието" на някои държави членки да предоставят ракети с голям обсег, модерни изтребители и бронирани машини.
Членовете на НАТО изпратиха на Украйна изтребители от съветската епоха, но се въздържаха от изпращането на по-модерни модели, като например търсените от Киев F-16.
Въпреки това съюзниците предоставиха на Украйна противовъздушни ракети. По-рано през седмицата Киев заяви, че е получил първата пратка от системите Patriot, считани за едни от най-модерните американски системи за противовъздушна отбрана.
Реакцията на Москва
Москва реагира с гняв на последната съюзническа среща в Рамщайн, като руското външно министерство заяви, че действията на Запада в подкрепа на Украйна "потвърждават прякото им участие в конфликта и планирането на военните операции".
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също така обвини НАТО, че се опитва да "погълне и въвлече Украйна в алианса", като отбеляза, че Русия е имала право да "започне тази операция", за да гарантира сигурността си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.