Има притеснение в западните партньори относно развитието на войната в Украйна, каза пред БНР Милен Керемедчиев - бивш зам.-министър на външните работи.
Основните акценти, които ще бъдат обсъдени на днешното първо заседание на съвета НАТО - Украйна, са спреният износ на зърно и сигурността в Черно море.
"По този начин Русия се опитва да има натиск върху цялата световна общност, тъй като износът на зърно не е икономически важен само за Украйна. Украйна снабдява със зърно голяма част от африканските държави и част от арабските държави. Голяма част от това зърно отива за Египет, държавите от Близкия изток. Путин използва и този коз, за да има преговори с Руската федерация и да се достигне до някакви взаимни компромиси. Това определено води до шантаж, както и взривяването на складове със зърно, намаляването на обема, води до паника на пазарите и при всички положения внася допълнително напрежение. По този начин Путин се опитва да се върне на масата на преговорите и най-вече чрез посредничеството на Турция", коментира Керемедчиев в интервю за предаването "Преди всички".
В същото време контраофанзивата на Украйна буксува и не постига достатъчни резултати, добави той и изказа мнение, че е жизнено важно тази контраофанзива да постигне успехи.
"Пропадането на контраофанзивата ще доведе до много изтощителна зима, отново с военни действия, с липса на преговори - нещо, което определено Русия иска".
Според него следващите месеци са жизненоважни за развитието на войната. За момента той не смята, че тя ще излезе извън границите на Украйна:
"Конфликтът ще се развива на територията на Украйна още много дълго време. Русия няма капацитета да излиза извън рамките на Украйна преди да завърши с някаква победа на фронта".