Въпреки украинската офанзива в Курска област, руснаците настъпват към град Покровск. Ще успеят ли да го завладеят и защо това е критично за Киев?
Покровск е най-ключовата точка във войната в Украйна в момента. Повече от една трета от нападенията на руската армия са насочени в тази посока. Според различни източници руските войници вече са на около 10 километра от града. Украйна е заплашена от това да загуби важен логистичен център за своите въоръжени сили. А жителите на Покровск и близките градове се евакуират, пише "Дойче Веле".
Руската армия не спира да обстрелва Покровск
"Това е познат сценарий - руската артилерия започва да обстрелва покрайнините на града, после вкарват в атаката управляеми бомби и дронове. Градовете бързо се превръщат в призрачни, хората бягат", обяснява Оливър Карол, кореспондент на британския "Икономист", който наскоро беше в Покровск. В областния град в западната част на Донецка област живееха около 60 хиляди души преди руската инвазия. Сега изчисленията показват, че те са намалели с около 20 хиляди. В момента останалите там се евакуират с влакове към Западна Украйна.
"Това е много тъжно, но за съжаление е познато в Донбас - хората бягат само с най-ценното си в няколко чанти. Виждат се автомобили с мебели по таваните", разказва Карол.
Защо градът е толкова важен за Украйна?
Градът се намира на кръстопът, през който минават железопътни линии и важни пътища. Покровск е на около 20 километра от областната граница с Днипро. Достигането до там е важна цел за Кремъл.
Според официалните данни към есента на 2023 г. Украйна е контролирала около 45% от Донецка област. Оттогава териториите под контрола на Киев са намалели, но няма сигурна информация с колко. Украйна има два логистични хъба, чрез които държи контрола върху своята част от Донбас - единият от тях е Покровск-Мирноград, който е от стратегическо значение, обяснява украинският военен кореспондент Юри Бутусов.
Австрийският военен историк Маркус Райзнер споделя притесненията му. "Покровск е не просто важна база за логистика. Ако градът падне, това ще доведе до забавяне в доставките и на други места. Освен това той е на практика база за третата линия на отбрана, зад нея е открита територия", обяснява Райзнер. "Затова ситуацията е много опасна". В непосредствена близост до Покровск няма други големи градове, които да играят важна роля за украинската отбрана. Не е ясно колко време ще отнеме на украинската армия да изгради нова линия на отбрана. Според Райзнер това обикновено отнема месеци.
Според наблюдателите ситуацията край Покровск е резултат от две събития. Първо, на 17 февруари 2024 г. Русия превзе Авдеевка, добре укрепено населено място в Донецк. Разстоянието оттам до Покровск е около 60 км. Руската армия измина по-голямата част от това разстояние за шест месеца, като напредваше средно с по-малко от един километър на ден. Вторият важен момент е през май 2024 г., когато руската армия успя да се възползва от ротацията на украинските части край село Очеретине и да "прокара" фронтовата линия, както я описва Юри Бутусов.
Маркус Райзнер смята, че Покровск се превърна в най-горещата точка на войната по случайност. "Русия успя да премине през втората линия на отбрана на украинските войници там. Това можеше да се случи и другаде - например в Сиверск."
Наблюдатели посочват няколко причини за успеха на руските войски в Покровск - една от тях е забавянето на западните доставки на оръжия през зимата. Ситуацията сега е по-добра, но главнокомадващият на украинската армия Олександр Сирски казва, че Русия все още има преимущество в артилерийските снаряди. Оръжията обаче не са основната причина, смятат експертите. "Има проблем с организацията и планирането на сраженията", казва Юри Бутусов. Оливер Карол обръща внимание и на друг проблем: "Украинските военни са на предела на силите си, изтощени са, мнозина са на позициите си от 30-40 дни, в някои случаи дори 70".
Ще успее ли Украйна да забави настъплението?
Много експерти подозират, че целта на украинската офанзива в Курска област е да отклони напрежението от Донбас. Засега обаче това не сработва до степента, в която Киев навярно се е надявал. Наблюдателите се съмняват да има промяна в ситуацията в Донбас. "Има истинска опасност врагът да завеземе Покровск, Мирноград и Селидове преди края на годината", смята Юри Бутусов.
"Въпросът е - и после какво? И на каква цена за Русия? Ще успее ли Украйна да забави настъплението?", казва Оливер Карол. Тук условията са по-тежки за украинските въоръжени сили, отколкото бяха през 2022 и 2023 г. в Бахмут с възвишенията и високите му сгради. Там отбраната издържа няколко месеца.
Според експерти поне един сценарий, от който мнозина отдавна се страхуват, все още не се е реализирал - обкръжаването на украинските войски в Донбас. За Русия е важно "бавното настъпление", обяснява Юри Бутусов. Не става въпрос за спечелване на битката с един замах. Експерти като Маркус Райзнер се надяват, че Западът ще осъзнае опасността и ще увеличи подкрепата си. Юри Бутусов смята, че само дронове могат бързо да променят динамиката, а Украйна "има определено предимство пред руснаците тук, което може бързо да разшири". За тази цел западните партньори на Киев биха могли директно да финансират съществуващите в Украйна фабрики за дронове. С безпилотни самолети Украйна има шанс да спре руското настъпление.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.