Разговорът между германския канцлер Олаф Шолц и руския президент Владимир Путин "отвори кутията на Пандора", като подкопава усилията за изолиране на руския лидер, заяви украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от Ройтерс.
"Сега може да има други разговори, други обаждания. Просто много думи. И това е точно, каквото Путин искаше отдавна: за него е изключително важно да отслаби изолацията си", каза Зеленски във вечерното си обръщение.
Украинският президент потвърди, че е бил уведомен предварително за предстоящия разговор, отбелязва Франс прес.
"Трябва да ви предупредим: няма да има Минск-3. Имаме нужда от истински мир", добави Зеленски, визирайки евентуално споразумение за замразяване на конфликта.
Двете споразумения, сключени в Минск 2014 и 2015 г., бяха подписани от Киев и подкрепяните от Москва сепаратисти, които контролираха обширни територии в Източна Украйна. Те доведоха до множество прекратявания на огъня, повече или по-малко спазвани на фронта, но не и до намиране на решение на конфликта. Русия започна нашествието си в Украйна през 2022 г., припомня АФП.
Украинското министерство на външните работи подчерта, че телефонните разговори с Путин не допринасят за постигане на напредък по пътя към "справедлив мир", отбелязва Ройтерс.
"В продължение на повече от две десетилетия Путин използваше продължителните разговори като ресурс за постигане на напредък по своите интереси. В момента разговорите само дават на Путин надежда за отслабване на международната изолация", заяви говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихи.
Той призова за "конкретни и силни действия, които да принудят (Русия) да сключи мир, а не за убеждаване и опити за умиротворяване".
Разговорът Шолц-Путин
Германският канцлер Олаф Шолц разговаря по телефона с руския президент Владимир Путин в продължение на час днес, като това бе първият разговор между двамата лидери от почти две години, предаде ДПА.
„Канцлерът отново потвърди продължаващата и непоколебима солидарност на Германия с Украйна в лицето на агресията на Русия, която продължава вече близо 1000 дни“, заяви след разговора правителственият говорител Щефен Хебещрайт. „(Шолц) увери, че Германия ще продължи подкрепата си за Украйна, включително във военната сфера, в близка координация с европейските и международните партньори“, добави говорителят.
Канцлерът е разговарял по телефона с украинския президент Володимир Зеленски преди разговора си с Путин и ще говори със Зеленски отново след това, посочи Хебещрайт.
Малко преди разговора с Путин обаче Шолц също така отново повтори в изказване в парламента, че Германия няма да предостави на Украйна крилати ракети с голям обсег „Таурус“, каквито украинската страна многократно е искала.
Канцлерът иска да организира втора мирна конференция за Украйна, в която този път да участват руски официални представители, след като това лято се състоя първа такава среща на върха в Швейцария, посочва ДПА. Към момента обаче няма конкретни изгледи за такава среща.
Шолц спомена миналия уикенд, че иска да възобнови диалога с Путин „в скоро време“, за да обсъдят конфликта в Украйна.
„Трябва да видим дали има начини да разберем дали тази война ще продължи вечно, или можем да намерим начини да я прекратим“, заяви канцлерът в неделя пред германската обществена телевизия.
Шолц ще участва в срещата на върха на Г-20 в Бразилия в началото на следващата седмица. Руският министър на външните работи Сергей Лавров също се очаква да участва в срещата на големите световни икономически сили.
Възможно е тази предстояща среща да е в основата на разговора между Шолц и Путин, отбелязва ДПА. Руският президент първоначално бе казал, че ще присъства на срещата на върха лично, но миналия месец се отказа, завявайки, че не иска да „нарушава нормалната работа на форума“.
Шолц не планира да разговаря пряко с Лавров на срещата на върха. Според близки до канцлера източници, обаче той възнамерява да обсъди войната в Украйна с китайския президент Си Цзинпин, който е смятан за най-важния съюзник на Путин.
Последният телефонен разговор на Шолц с Путин датира от декември 2022 г., когато канцлерът призова за дипломатическо решение на конфликта и изтегляне на руските войски от Украйна. Русия предприе пълномащабната си атака срещу Украйна през февруари 2022 година.
Шолц бе на посещение в Москва малко повече от седмица преди началото на инвазията на Путин. Заради пандемията от коронавируса двамата лидери седяха на два метра един от друг на огромна овална маса в Кремъл.
През последните месеци украинските сили са подложени на силен натиск от непрестанните руски атаки по фронтовата линия, а сега са изправени пред несигурност относно продължаването на подкрепата от страна на САЩ след победата на Доналд Тръмп на президентските избори миналата седмица.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност през януари, многократно е изразявал скептицизъм по отношение на американската помощ за Украйна и е проявявал интерес към разговори с Путин.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия усеща нервност от страна на Запада по отношение на Украйна, но добави, че би било преждевременно да се говори за промени в позициите относно конфликта.
Според канцеларията на украинския държавен глава Зеленски е призовал германския канцлер да не говори по телефона с руския лидер, като е казал, че това ще намали изолацията на руския президент и ще допринесе за продължаване на войната, предаде Ройтерс.
„Президентът (Зеленски) е казал, че това само ще намали неговата изолация. Путин не иска истински мир, той иска само почивка", каза представител на канцеларията на Зеленски.
„Шолц смята, че комуникацията му с Путин ще заздрави ръката му във вътрешната политика преди изборите“, написа в социалните медии Даниел Шелиговски от Полския институт за международни дела.
В Германия ще бъдат произведени предсрочни избори на 23 февруари и социалдемократите на Шолц ще се изправят срещу тежко предизвикателство от страна на леви и крайнодесни партии, които се противопоставят на силната подкрепа на Берлин за Украйна, отбелязва Ройтерс.
Представители на германските власти казаха, че Шолц възнамерява да уведоми Зеленски, съюзниците и партньорите на Германия, както и лидерите на ЕС и НАТО, за резултатите от днешния разговор. Те добавиха, че двамата лидери са се споразумели да поддържат връзка./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.