Американският президент Джо Байдън тихомълком желае от Конгреса на Съединените щати да одобри отпускането на допълнителни 24 млрд. долара за подпомагане на Украйна и за попълване на предоставените оръжия, преди да напусне поста си. За това съобщи „Политико“, позовавайки се на получен документ.
Новината дойде на фона на усилията на администрацията на Байдън да предостави колкото се може повече помощ на Украйна преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп през януари. Новоизбраният президент критикува военната подкрепа за Киев.
Приблизително 16 млрд. долара от сумата ще бъдат използвани за попълване на американските арсенали, докато останалите 8 млрд. долара ще отидат за Инициативата за подпомагане на сигурността в Украйна (USAI). Това е ръководена от Пентагона програма за доставка на оръжие на Украйна чрез договори с американски отбранителни компании.
Двама източници потвърдиха информацията и заявиха, че институцията е получила искането на 25 ноември. Белият дом е предложил на Конгреса да включи тази помощ в усилията си да предотврати блокирането на правителството през следващия месец.
Докладът се съгласува с по-ранни изявления на екипа на президента, че Белият дом ще поиска одобрението на Конгреса за допълнителна помощ за Украйна през 2025 година.
През последните дни администрацията на Джо Байдън взе серия от решения, целящи да дадат на Киев лост в бъдещи преговори. Тези стъпки включиха одобрението на доставката на противопехотни мини и даване на разрешение на Украйна да изстрелва произведени в САЩ далекобойни ракети ATACMS по цели на територията на Русия.
Молбата за допълнително финансиране вече получи отпор от критиците на проукраинската политика на Вашингтон.
Републиканският сенатор и съюзник на Тръмп Майк Лий заяви, че „Конгресът не бива да дарява на Байдън безплатен подарък, за да продължи да саботира мирните преговори на президента Тръмп“.
Тръмп обяви, че ще се стреми да „изведе“ САЩ от войната и да събере Русия и Украйна на масата за преговори. Макар че подробностите на плана му остават неясни, някои съобщения сочат, че той може да включва отстъпване на територия от страна на Украйна и поне временен отказ от стремежите ѝ към НАТО.
Все още не е ясно дали искането за финансиране ще бъде успешно, тъй като Конгресът – а именно ръководената от републиканците Камара на представителите – месеци наред протакаше по-ранния законопроект за помощ в размер на 61 млрд. долара, преди най-накрая да го одобри през април, пише БГНЕС.
Изборите през ноември засилиха контрола на републиканците върху законодателния орган. Партията си осигури мнозинство и в Сената. Новият Конгрес ще положи клетва в началото на януари.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.