"Украйна успя да защити своята държава и независимост. Към момента страната е по-близо до мира от всякога за почти три години пълномащабна война", заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски.
"Борим се, живеем, правим всичко, за да доближим мира. Ние сме по-близо до него от всякога през тези три години на война. Защитихме нашата държава, независимост, столица и много различни градове и села За съжаление, ние сме много горди с нашия героичен народ, никой не е могъл да знае за всичко това?", каза украинският президент.
Говорейки в ексклузивно интервю за Асошиейтед прес, Зеленски каза, че Русия не иска да участва в преговори за прекратяване на огъня или да обсъжда каквито и да било отстъпки, което Кремъл тълкува като загуба в момент, когато нейните войски имат надмощие на бойното поле.
Той каза, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да привлече руския президент Владимир Путин на масата със заплахата от санкции, насочени към енергийната и банковата система на Русия, както и продължаваща подкрепа на украинската армия.
"Мисля, че това са най-близките и важни стъпки", каза той в интервюто в украинската столица, което продължи повече от час.
Забележките на Зеленски последваха коментари в петък от Тръмп, който каза, че американски и руски служители “вече говорят“ за прекратяване на войната. Тръмп каза, че администрацията му е имала “много сериозни“ дискусии с Русия, но не даде подробности.
In my interview for Associated Press I highlighted that Russia doesn’t want to end the war fairly. It wants to end it by destroying Ukraine’s freedom and independence. This isn’t rhetoric—it’s their objective. They haven’t achieved their main goal: Ukraine still stands. Thanks to… pic.twitter.com/mNqWkd7QwZ
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 2, 2025
"Те може да имат свои собствени отношения, но да говорят за Украйна без нас – това е опасно за всички", каза Зеленски.
Той каза, че неговият екип е в контакт с администрацията на Тръмп, но тези дискусии са на “общо ниво“ и той вярва, че скоро ще се състоят лични срещи за разработване на по-подробни споразумения.
"Трябва да работим повече върху това“, каза той, добавяйки, че Тръмп разбираемо изглеждаше фокусиран върху вътрешните проблеми през първите седмици след встъпването си в длъжност.
Близо тригодишната война в Украйна е на кръстопът. Тръмп обеща да прекрати боевете в рамките на шест месеца след встъпването си в длъжност, но двете страни са далеч една от друга и не е ясно как ще се оформи споразумението за прекратяване на огъня. Междувременно Русия продължава да постига бавни, но стабилни успехи по фронта, а украинските сили изпитват сериозен недостиг на жива сила.
Повечето украинци искат пауза в битките, за да изградят отново живота си. Страната е изправена пред почти ежедневни руски атаки срещу домове, а ударите по енергийните системи потопиха цели градове в мрак.
Милиони украинци бяха разселени, неспособни да се върнат по домовете си, след като обширни участъци от източната част на страната бяха превърнати в развалини. Близо една пета от Украйна сега е окупирана от Русия. В тези райони назначените от Москва власти бързо изтриват всякакъв намек за украинска идентичност.
След като Тръмп се върна в Белия дом, отношенията на Украйна със САЩ, нейният най-голям и най-важен съюзник, също са в повратна точка.
В първоначален телефонен разговор с Тръмп по време на президентската кампания, Зеленски каза, че двамата са се съгласили, че ако Тръмп спечели, ще се срещнат, за да обсъдят стъпките, необходими за прекратяване на войната. Но планираното посещение на пратеника на Тръмп в Украйна, Кийт Келог, беше отложено “по правни причини“, каза Зеленски. Това беше последвано от внезапно замразяване на чуждестранна помощ, което на практика накара украинските организации да спрат проекти.
“Вярвам, че преди всичко (трябва) да проведем среща с него и това е важно. И това, между другото, е нещо, което всички в Европа искат“, каза Зеленски, имайки предвид "обща визия за бърз край на войната“.
След разговора с Тръмп “трябва да преминем към някакъв формат на разговор с руснаците. И бих искал да видя Съединените американски щати, Украйна и руснаците на масата за преговори. ... И честно казано, гласът на Европейския съюз също трябва да присъства. Мисля, че би било справедливо, ефективно. Но как ще стане? не знам.”
Зеленски предупреди да не се позволява на Путин да поеме “контрол“ над войната, очевидно препратка към многократните заплахи на Русия за ескалация по време на администрацията на президента Джо Байдън.
Без гаранции за сигурност от съюзниците на Украйна, каза Зеленски, всяка сделка с Русия би послужила само като предшественик на бъдеща агресия. Членството в алианса НАТО, отдавнашно желание за Киев, което Москва категорично отхвърли, все още е основният избор на Зеленски.
Членството в НАТО е “най-евтиният“ вариант за съюзниците на Украйна и също така ще укрепи Тръмп геополитически, твърди Зеленски.
“Наистина вярвам, че това са най-евтините гаранции за сигурност, които Украйна може да получи, най-евтините за всички“, каза той.
“Това ще бъде сигнал, че не Русия решава кой да бъде в НАТО и кой не, а Съединените американски щати. Мисля, че това е голяма победа за Тръмп“, каза той, очевидно апелирайки към склонността на президента към победители и бизнес сделки.
Освен това, каза Зеленски, армията на Украйна от 800 000 души би била бонус за алианса, особено ако Тръмп се стреми да върне у дома американски войски, които са разположени в чужбина.
Други предложения за гарантиране на сигурността трябва да бъдат подкрепени с достатъчно оръжия от САЩ и Европа и подкрепа за Киев да развие собствена отбранителна индустрия, каза той.
Зеленски каза също, че предложението на Франция за разполагане на европейски сили в Украйна, за да действат като възпиращо средство срещу руската агресия, се оформя, но той изрази скептицизъм, като каза, че остават много въпроси относно структурата за командване и контрол и броя на войските и техните позиции. Въпросът беше повдигнат от френския президент Еманюел Макрон и пред Тръмп, каза той.
“Казах в присъствието на двамата лидери, че ние се интересуваме от това като част от гаранцията за сигурност, но не като единствена гаранция за безопасност“, каза той. "Това не е достатъчно.“
И добави: "Представете си, има контингент. Въпросът е кой отговаря? Кой е главният? Какво ще правят, ако има руски удари? Ракети, слизане, атака от морето, преминаване на сухопътната граница, настъпление. Какво ще направят? Какви са техните мандати?"
Попитан дали е задал тези въпроси директно на Макрон, той се усмихна и каза: “Все още сме в процес на този диалог“.
След изявлението на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, че войната е върнала Украйна със 100 години назад, Зеленски призова Рубио да посети Украйна.
Рубио “трябва да дойде в Украйна, преди всичко, за да види какво е направила Русия“, каза украинският президент. "Но също така да видим какво направиха украинските хора, какво успяха да направят за сигурността на Украйна и света, както казах, и просто да разговаряме с тези хора"
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.