IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Келог: Възвръщането на ядрените оръжия на Украйна “няма да се случи“

Шансът е между малък и никакъв, каза пратеникът на Тръмп

Келог: Възвръщането на ядрените оръжия на Украйна “няма да се случи“

Кийт Келог, специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп за Украйна и Русия, отхвърли възможността Украйна да си върне статута на ядрена сила.

“Шансът да си върнат ядрените оръжия е някъде между малък и никакъв“, каза Келог в интервю за Fox News. “Нека бъдем честни за това, и двамата знаем, че това няма да се случи”, добави той.

Неговите забележки следват неотдавнашните коментари на украинския президент Володимир Зеленски, които предполагат, че ако присъединяването на Украйна към НАТО остане блокирано, САЩ трябва да предоставят алтернативна гаранция за сигурност, включително ядрени оръжия.

“Президентът каза, че сме правителство на здравия разум“, каза Келог. “Когато някой предложи това, помислете за резултата или потенциала – използвайте здравия си разум.“

Зеленски призна, че получаването на членство в НАТО може да отнеме "години или десетилетия" и изрази опасения за това как Украйна ще се защитава междувременно.

Украйна официално кандидатства за присъединяване към НАТО в началото на пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г., но все още не е получила покана, като страни като САЩ, Германия, Унгария и Словакия се противопоставят на влизането й.

Докато Тръмп настоява за преговори за прекратяване на войната, Русия направи пълната забрана на присъединяването на Украйна към НАТО като едно от основните си искания.

Украйна се отказа от ядрения си арсенал от съветската епоха съгласно Меморандума от Будапеща от 1994 г., присъединявайки се към Договора за неразпространение на ядрените оръжия (ДНЯО) в замяна на гаранции за сигурност от САЩ, Обединеното кралство и Русия, пише Kyiv Independent.

По-късно Москва наруши споразумението, като окупира Крим и части от Източна Украйна през 2014 г. и започна пълномащабно нахлуване през 2022 г.

Докато войната поднови дискусиите за това дали Украйна трябва да възстанови ядреното си възпиране, Киев поддържа, че членството в НАТО остава най-добрата гаранция за сигурност и няма планове за разработване на ядрени оръжия.

Келог ще присъства на Мюнхенската конференция по сигурността от 14 до 16 февруари, където ще се срещне със световни лидери, за да обсъди войната на Русия в Украйна и да оцени позициите по преговорите.

“Докато разработвате плановете за прекратяване на тази касапница, трябва да сте сигурни, че имате усещането за всички в играта“, каза Келог и добави: “След като започнем тези дискусии лице в лице, тогава наистина можете да работите... върху отстъпки.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата