IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тръмп иска мир в Украйна, но обикновените украинци се страхуват как ще изглежда той

Много от тях просто искат войната да приключи

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

„Изобщо нямам планове за бъдещето“, казва Александър Бежан, застанал до празен, замръзнал падок, където е работил като рибар на брега на река Днепър в Южна Украйна. „Ако се събудя сутрин, това е достатъчно нещата да са добре.“

Малокатериновка се намира само на 15 км северно от фронтовата линия в Запорожия регион на Украйна. Ако президентът на САЩ Доналд Тръмп успее да спре войната, жителите на града се надяват той да се окаже от дясната страна на тази фронтова линия.

През 2023 г., когато Украйна започна дългоочакваната контраофанзива, украинците се осмелиха да мечтаят, че могат да спечелят войната. В края на краищата те бяха спечелили битката при Киев и бяха освободили части от територия другаде. Но 18 месеца по-късно подобните на гръмотевица артилерийски престрелки отразяват провала на тази операция и доминацията на Русия.

Фронтовата линия тук като цяло е на същото място, но широката река е изчезнала.

Когато окупираният от Русия язовир Каховка надолу по течението беше разрушен, реката се превърна в обширно, непрекъснато пространство от шубраци. Безплодната околна среда отразява замръзналата неопределеност, в която се намира Украйна. Белият дом иска да сложи край на войната, но това не е толкова просто.

„Ако фронтовата линия се превърне в граница, ще бъде страшно... боят може да избухне всеки момент“, обяснява Александър.

Откритото речно корито разделя Украйна от окупираната от Русия територия. Далечната слънчева светлина се отразява от металната атомна електроцентрала Запорожие, която е в хватката на Москва от 2022 г.

И Украйна, и САЩ искат мир, но това изглежда е мястото, където консенсусът свършва.

Визията на Вашингтон за това, заедно с реалностите на бойното поле, означава, че Русия вероятно ще задържи украинската земя, която е завзела. Украйна иска смислени гаранции за сигурност, които биха попречили на нахлуващите сили да преминат през реката. Вместо това Доналд Тръмп отрече мечтата на Киев да се присъедини към НАТО, като се фокусира върху Русия.

В Украйна има и чувство на предателство. Коментаторите критикуват или украинския президент Зеленски, или новата външна политика на най-големия му съюзник.

„Границата няма да зависи от нас“, казва Александър пред BBC. „Вероятно няма да се получи, но Сеул е на 30 км от Северна Корея и те по някакъв начин живеят и просперират.“


Предизвикателството на Малокатериновка да намери нова цел е в основата на бъдещето на Украйна. А докато политиците говорят за разговори, украинците продължават да се бият и умират. Селяни се събират за погребението на местен войник, също на име Александър. Половината от гробовете в гробището са прясно изкопани. Церемонията не може да продължи повече от 25 минути заради заплахата от артилерия. Скърбящите трепват и се навеждат за прикритие, когато другарите му откриват оръжеен салют.

„Нямам надежда за прекратяване на огъня“, казва вдовицата му Наталия, която въпреки това иска да й бъде доказано, че греши. „Те просто продължават да изпращат все повече и повече от нашите момчета на фронта. Само ако можеха да намерят някакъв начин да сложат край на това.“

Покрай реката има неизползвана железопътна линия, оградена с бодлива тел.

„Това е, за да попречи на руски агенти да саботират линията“, обяснява Людмила Волик, която е живяла в Малокатериновка през целия си живот.

Влаковете се движиха чак до Крим на юг.

„Надяваме се един ден да бъде възстановена“, казва оптимистично 65-годишната жена. „И че един ден ще отидем в нашия Крим."

Но единадесетте години руска окупация на полуострова го правят трудно да си го представим.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата