Украинският президент Володимир Зеленски даде интервю за американската телевизия NBC малко след срещата си с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността. Пред телевизията Зеленски каза, че на Украйна ще ѝ бъде “много, много, много трудно” да оцелее без военната подкрепа на САЩ, както сега, когато се опитва да отблъсне нахлуването на Русия, така и в бъдеще след края на войната.
“Вероятно ще бъде много, много, много трудно. И разбира се, във всички трудни ситуации имате шанс“, каза Зеленски и продължи: ”Но ще имаме малък шанс, малък шанс да оцелеем без подкрепата на Съединените щати. Мисля, че е много важно, критично.“
“Не искам да мисля за борба срещу Русия без американска подкреп”а, каза Зеленски пред модератора на “Meet the Press“ Кристен Уелкър.
“Не искам да мисля, че няма да бъдем стратегически партньори“, добави той.
Украинският президент също така изрази загрижеността си, че Украйна ще бъде уязвима от друга голяма атака от страна на Русия в бъдеще, ако САЩ не продължат да предоставят военна подкрепа.
Зеленски каза, че руският президент Владимир Путин иска да седне на масата за преговори не за прекратяване на войната, а за постигане на споразумение за прекратяване на огъня, което ще премахне определени международни санкции срещу Русия и ще позволи на нейните военни да се прегрупират.
“Това наистина е, което той иска. Той иска пауза, подготовка, обучение, премахване на някои санкции, заради прекратяването на огъня и т.н.“, каза Зеленски.
Коментарите на Зеленски дойдоха по време на напрегната среща на върха в Германия, където вицепрезидентът Джей Ди Ванс критикува европейските лидери по множество въпроси, несвързани с руската инвазия в Украйна, включително липсата на защита на “ценностите, споделени със Съединените американски щати“.
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер представи своя собствена неукрасена гледна точка в отговор, като каза, че администрацията на Тръмп “не зачита установените правила, партньорството и нарасналото доверие“.
Разширяващата се пропаст между Европа и Съединените щати идва в особено деликатен момент за Зеленски и изтощената Украйна. Докато войната изглежда е потънала в блатото, руските сили напредват бавно, макар и болезнено. Русия контролира около 20% от страната, която има остра нужда от оръжия и войници.
Украйна и нейните поддръжници винаги са знаели, че предстоящият Бели дом ще възприеме значително различен подход от бившия президент Джо Байдън, който подкрепи украинската победа, като понякога не даде на Киев всички оръжия, които искаше в борбата му срещу Русия.
Но думите и действията на Тръмп и неговите сурогати тази седмица изумиха и дори ужасиха мнозина в Европа, където е широко разпространено мнението, че не е в интерес на Запада да не даде на Русия победа в Украйна.
Речта на Ванс изглеждаше така, сякаш той се опитва “да започне битка с нас, а ние не искаме да започнем битка с нашите приятели“, ЕС заяви ръководителят на външната политика Кая Калас на срещата на върха в Мюнхен.
Но длъжностни лица и експерти се страхуват, че Тръмп рискува да направи точно това, като изглежда, че президентът тази седмица дава приоритет на Путин пред Зеленски или европейски съюзници във всякакви потенциални мирни преговори. Администрацията на Тръмп също предложи големи отстъпки на Путин - включително раздаване на украинска територия и отхвърли всяка надежда, че може да се присъедини към НАТО.
Зеленски запази смело лице, но няма голям избор да направи друго, казват някои наблюдатели. Наскоро той каза пред The Economist, че не вярва, че САЩ имат “готов план“ за мир, но остава непреклонен, че ще отхвърли всяко споразумение, договорено между Вашингтон и Москва без неговото участие.
Тръмп "е силен човек", каза украинският лидер в петък по време на панелна дискусия на конференцията с американски сенатори. “И ако той избере нашата страна и ако няма да бъде по средата, мисля, че ще окаже натиск и ще натисне Путин да спре войната. Той може да го направи.“
Въпреки че Тръмп даде малко сигнали за Украйна в замяна, Ванс предложи известна помощ на Киев и неговите европейски съседи, намеквайки в интервю за The Wall Street Journal, че Москва може да бъде изправена пред санкции и други наказания.
“Има икономически инструменти за оказване на влияние, има, разбира се, и военни инструменти“, каза Ванс пред вестника. “Има безброй формулировки, конфигурации, но ние се интересуваме Украйна да има суверенна независимост.“
Европа не просто се тревожи за Украйна, но се опасява какво може да направи Путин по-нататък, ако се види, че е възнаграден след инвазията си там. Европейските разузнавателни агенции твърдят, че Русия може да атакува съюзник в НАТО през следващите пет години, ако смята, че алиансът е отслабен - както Тръмп често е обвиняван, че прави.
Тригодишната инвазия на Русия е най-кървавият европейски конфликт след Втората световна война, съживявайки сцени на окопна война и танкови битки, за които някои учени смятаха, че са оставени в историята. Около 1 милион души са загинали, според оценки на НАТО, включително стотици хиляди украински и руски войници.
Алиансът вярва, че средно по 10 000 души са били убити или ранени всяка седмица в мразовитите, осеяни с кратери полета на Източна Украйна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.