Справедлив мир за Украйна няма да има, категоричен е журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. Той коментира планираните за днес срещи в Париж и Рияд относно ситуацията в Украйна и плановете на САЩ.
"Вече е очевидно, че Украйна ще загуби територии - това също ще бъде част от сделката. Крайните условия на Русия поставят много трудна рамка за тези преговори. Смяната на подхода към конфликта изобщо също предизвика реакции и проблеми, които в момента Европа не е в състояние да разреши с единна позиция. Ако досега тезата беше, че не бива да се допуска Русия да победи, ясно е, че победител не може да има. Проблемът е в това, че не може да се формулира кое би могло да бъде победа и всъщност кое е по-важно в момента - да продължи войната или мирът. Друг е въпросът кой ще плаща войната и кой ще плаща мира", изказа мнението си журналистът.
По думите му условията, които се поставят от Русия - Украйна да не бъде член на НАТО, да бъде въведен праг на въоръженията, загубата на територии, са неприемливи за Европа. Според него Европа се е ангажирала прекалено много в конфликта.
"Европа е в затруднено положение, защото очевидно се влиза в друга фаза на европейската сигурност. САЩ, които досега бяха гарант, сега казва "Който иска гаранции, да си ги плати". Започва търговия с влияние, с гаранциите, въобще търговия с този конфликт. Тръмп по начало гледа към политиката с търговски нюх. Европа има далеч повече тревоги. Перспективата за Европа няма да е много благоприятна. Европа плаща в момента войната, т.е. подкрепя Украйна, но тя ще трябва да плати висока цена и за мира".
Въпросът за войната се превръща в личен за всеки от лидерите, смята Валерий Тодоров.
Той изтъкна и факта, че има и вътрешна опозиция в Украйна и различни гледни точки за това как да изглежда мирът и споразумението за Украйна. Според него има доста въпроси за това кой би могъл да подпише мира.
"Ако Русия не признае легитимността на Зеленски, защото той е с изтекъл президентски мандат. Една нелегитимност може да бъде оспорена от всяка от страните и да породи следващи въпроси", каза Тодоров.
По думите му въпросът за избори в Украйна е много сложен. От една страна те са необходими за легитимиране на подписите под споразумението, но от друга страна ще е изключително трудно да бъдат осъществени, обясни журналистът.
Главният въпрос, който ще бъде обсъждан и в Париж, е как ще се развива сътрудничеството между САЩ и Европа - дали ще е евроатлантическо или трансатлантическо, и дали европейците ще могат да изработят единна линия, коментира също Тодоров.
"Европа сама се постави в подчинено положение. Сега ще се опита да навакса. Въпросът опира до бъдещото лидерство на самата Европа и до това кои да бъдат лидери в Европа", каза Валерий Тодоров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.