Последните седмици за Украйна и за Володимир Зеленски са изключително трудни, а президентът на САЩ Доналд Тръмп току-що заби последния пирон в ковчега. Той обвини самият Зеленски за започването на война с Русия, след като Киев беше изключен от преговорите за прекратяване на конфликта.
Думите на Тръмп повториха руския наратив, че Украйна е провокирала инвазията преди почти три години. Той сподели призива на Русия към Зеленски да се изправи пред избори като част от сделката за прекратяване на огъня, но все пак изрази опасения, че Москва ще се опита да манипулира гласуването, за да издигне кандидат, който е в полза на нейните интереси.
Американският президент направи коментарите, след като Москва изключи присъствието на войници на НАТО в Украйна като част от сделка за прекратяване на войната. Русия обаче се ангажира с преговори на фона на драматично рестартиране на отношенията с Америка на първите им разговори на високо ниво след инвазията преди три години. Говорейки след срещата в Саудитска Арабия, Тръмп беше попитан по време на пресконференция в Мар-а-Лаго дали САЩ биха подкрепили руския натиск за избори в Украйна като част от споразумението за прекратяване на огъня.
Петгодишният мандат на Зеленски трябваше да изтече миналия май, но изборите бяха отменени поради военното положение в Украйна. Той не е казал дали ще се кандидатира за втори мандат.
С думи, които ще разтревожат украинското ръководство, Тръмп обвини Зеленски за започването и удължаването на войната и грубо преувеличи неговата непопулярност - рейтингът му на одобрение е около 50%, а не 4%, както каза Тръмп.
„Е, имаме ситуация, в която не сме имали избори в Украйна, където имаме военно положение, където лидерът в Украйна, искам да кажа, мразя да го кажа, но той е с 4% рейтинг на одобрение, а страната е разбита на пух и прах“, каза Тръмп. „Знаете ли, отдавна не са имали избори. Това не е мнение, което е само руско. Това е нещо, което идва от мен и идва от много други страни.“
Тръмп каза, че е „разочарован“ от оплакванията на Зеленски, че Украйна не е поканена на преговорите САЩ-Русия в Рияд.
„Чувам, че са разстроени, че нямат място. Е, те са имали място от три години, а и много време преди това“, каза Тръмп. „Това можеше да се уреди много лесно. Просто един половинчат преговарящ би могъл да уреди това преди години без, мисля, без загуба на много земя, много малко земя, без загуба на човешки животи и без загуба на градове."
Тръмп настоя да знае къде са отишли всички пари на САЩ, отпуснати за Украйна, и добави:
„Днес чух, о, не сме били поканени. Е, вие сте там от три години. Трябваше да го прекратите войната преди три години - никога не трябваше да я започвате. Можехте да сключите сделка. Лично аз го харесвам (Зеленски). Той е добър. Но не ме интересува личното впечатление. Грижа се да свърша работата. Сега имате лидерство, което позволява войната да продължи."
От своя страна, в интервю за германската обществена телевизия ARD, излъчено във вторник, Зеленски защити своята популярност, като каза:
„Аз съм президент на Украйна, защото 73% от хората гласуваха за мен. И днес аз съм президент, защото мнозинството в моята страна ме подкрепя. Аз съм патриот, точно като хората, които защитават страната ни. Разбира се, Русия иска да се отърве от мен. Може би вече не физически, както в началото на войната, а политически. И това е напълно разбираемо, тъй като аз съм много неудобен човек, неудобен за Путин."
Зеленски беше избран през 2019 г. за петгодишен мандат, но остана на поста, тъй като Украйна все още е под военно положение.
Шон Савет, който беше говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом при тогавашния президент Джо Байдън, каза в публикация в социалните медии: „Звучи сякаш Тръмп е купил пропагандната кука, въдица и грузило на Путин. Напомняне, от което никой не трябва да има нужда: Путин започна войната, като нахлу в Украйна непровокиран и неговите сили са извършили военни престъпления срещу украинския народ. Русия е страната, отговорна за продължаването на тази война."
Вчера Марко Рубио, държавният секретар на САЩ, настоя, че Украйна не е „отстранена“ от процеса на преговори, въпреки че няма място на преговорите във вторник в Саудитска Арабия, като каза, че няма да бъде подписана окончателна сделка без Киев.
Основният канал за мирни преговори обаче изглежда е между САЩ и Русия, тъй като администрацията на Тръмп погреба подхода на президента Байдън за изолиране на Москва.
По време на преговорите между САЩ и Русия двете страни се споразумяха да проучат подобряването на икономическите връзки и да засилят дипломатическите мисии, за да съживят отношенията, които започнаха да се влошават през първия мандат на Тръмп след масовото експулсиране на дипломати след отравянето на Сергей и Юлия Скрипал в Солсбъри през 2018 г.
Американски служители също потвърдиха, че сър Кийр Стармър ще посети Вашингтон следващата седмица. Стармър каза, че ще бъде готов да разположи британски войски в Украйна като част от мироопазващи сили след споразумение за прекратяване на огъня, както направи Швеция, друга страна от НАТО.
По-рано Русия предупреди, че разполагането на западни войски в Украйна може да предизвика „неконтролирана ескалация“ на конфликта. След като американските и руските преговарящи разговаряха повече от четири часа в саудитската столица, Сергей Лавров, руският външен министър, каза:
„Появата на войски от страни от НАТО … под чужд флаг, знамето на Европейския съюз или националното знаме, е неприемливо.“
Разговорите бяха първата среща на високо ниво между руски и американски служители, откакто Путин нареди танкове да влязат в Украйна преди почти три години, предизвиквайки най-големия въоръжен конфликт в Европа от 1945 г.
Рубио каза, че вярва, че Русия е „готова да започне да се ангажира със сериозен процес, за да определи колко бързо и чрез какъв механизъм може да се сложи край на тази война“.
Той призова за търпение, докато се сформират екипи за обсъждане на „отстъпки от всички страни“, които биха били необходими за сделката. „Практическата реалност е, че ще има някакво обсъждане на територията и ще има обсъждане на гаранциите за сигурност“, каза той. „Единственият лидер в света, който може да постигне това, който дори може да събере хората, за да започнат да говорят за това по сериозен начин, е президентът Тръмп“, добави Рубио. „За да приключи един конфликт, всички участници в този конфликт трябва да се съгласят с него. Трябва да е приемливо за тях... Това очевидно включва Украйна, но също и нашите партньори в Европа и, разбира се, и руската страна.“
Зеленски обвини американските преговарящи, че искат да решат бъдещето на страната му, без да се консултират с Украйна. Той каза, че дискусиите са „за Украйна, без Украйна“.
„Украйна, Европа в широк смисъл – и това включва Европейския съюз, Турция и Обединеното кралство – трябва да бъдат включени в разговорите и разработването на необходимите гаранции за сигурност с Америка по отношение на съдбата на нашата част от света“, каза Зеленски. Той също така обяви, че отлага посещението си в Саудитска Арабия за подписване на икономически споразумения, което трябваше да се състои в сряда.
В отговор на обвиненията, че Украйна е била замразена от преговорите, Майк Уолц, съветник по националната сигурност, настоя, че САЩ провеждат позната форма на „дипломация на совалката“ между двете воюващи страни на този етап.
„Совалковата дипломация се е случвала през цялата история. Случвало се е по целия свят“, каза Уолц. „Абсолютно разговаряме и с двете страни. Държавният секретар току-що се срещна с президента Зеленски преди дни, заедно с вицепрезидента, седем членове на кабинета в Европа едновременно, което наистина показва колко е важно да ангажираме нашите съюзници. Президентът Тръмп разговаря с президента Макрон точно вчера. Министър-председателят Стармър идва във Вашингтон следващата седмица."
Френското външно министерство каза, че Рубио е информирал няколко ключови европейски министри за преговорите в Саудитска Арабия, включително външните министри на Великобритания, Франция, Германия, Италия и върховния представител на Европейския съюз по външните работи.
Съобщава се, че страните от ЕС подготвят пакет от военна помощ на стойност най-малко 6 милиарда евро за Украйна, съобщава Politico, отбелязвайки една от най-големите сделки за военна помощ на блока след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Президентът Макрон каза, че ще бъде домакин на нова среща днес с „няколко европейски и неевропейски държави“, след като извънредна среща на върха в понеделник събра малък брой ключови европейски държави.
В интервю за френски регионални вестници Макрон каза, че Париж „не се готви да изпрати сухопътни войски, които са воюващи за конфликта, на фронта“ в Украйна, но обмисля, заедно с Великобритания, изпращането на „експерти или дори войски в ограничени срокове, извън всяка конфликтна зона“.
Преговарящите казаха, че Вашингтон и Москва сега ще назначат делегации за преговори, които ще се съсредоточат върху прекратяването на боевете.
Путин и Тръмп също трябва да се срещнат, но все още няма споразумение за подробностите. Юрий Ушаков, съветник по външната политика на Кремъл, каза, че е малко вероятно това да се случи преди края на месеца.
Няма признаци обаче, че Москва е склонна да намали исканията си или да се откаже от исканията си за контрол на области от Украйна, които е обявила за своя собствена земя. В Киев има опасения, че Тръмп ще изостави Украйна в името на краткосрочен, неустойчив мир, който може да застраши и останалата част от Европа.
Преди нахлуването си в Украйна през 2022 г. Русия поиска от НАТО да оттегли военните разполагания в Източна Европа и бившите съветски републики. Той също така призова НАТО официално да се откаже от обещанието, че Украйна един ден ще стане член на западния алианс, искане, което повтори във вторник.
Европейски служители смятат, че Тръмп е готов да се съгласи с изтеглянето на американските войски от балтийските държави Естония, Латвия и Литва, съобщи Financial Times тази седмица. Този ход може да остави трите страни, които бяха окупирани в продължение на десетилетия от Москва по време на съветската епоха, изложени на риск от нападение от Русия.
Президентът Ердоган каза след разговори със Зеленски в Анкара във вторник, че Турция ще бъде „идеален домакин“ за следващия кръг от преговори. Въпреки че Турция е член на НАТО, тя отказа да се присъедини към западните санкции срещу Москва.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.