IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Путин не може да намери начин да свали Зеленски

Кой е Руслан Стефанчук, мъжът, който ще стане украински президент ако убият Зеленски?

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Председателят на Камарата на общините слезе от влак в Киев миналата седмица, за да бъде посрещнат от неговия колега Руслан Стефанчук. Украинецът прегърна сър Линдзи Хойл, с когото се е срещал няколко пъти, включително и в Лондон. Отношенията им се затоплят, докато войната продължава. Когато се срещат за първи път, Стефанчук отказва храна поради страх да не бъде отровен от руснаците.

Председателят на Върховната Рада, еднокамарният еквивалент на Камарите на парламента, Стефанчук е невероятен персонаж, чието добро настроение може да прикрие сериозността на предизвикателствата, пред които е изправена страната му.

На сутринта, когато Русия започна пълното си нахлуване в Украйна, 24 февруари 2022 г., той беше откаран по спешност в двореца Мариински, официалната резиденция на президента. Според конституцията той трябва да поеме управлението, ако руснаците успеят да убият Зеленски.

Оттогава той понякога е рекламиран като наследник на Зеленски, най-вече от президента Путин, който многократно предполага, че украинският лидер няма легитимност.

Но Стефанчук, който е един от авторите на печелившата предизборна програма на Зеленски за 2019 г., остана лоялен съюзник на президента и защити отлагането на изборите, докато войната приключи.

В петък Москва направи последното мрачно напомняне за екзистенциалните залози, пред които е изправена Украйна, докато мирните преговори са на косъм. След като западни лидери обвиниха Кремъл в бавене на преговорите за прекратяване на огъня, руска ракета удари детска площадка в Кривий Рог, родния град на Зеленски, убивайки най-малко 18 души, девет от които деца.

Четири дни по-рано Хойл и делегация от парламентарни лидери от 19 европейски държави се присъединиха към Зеленски и Стефанчук в църквата Свети Андрей, Буча, на 20 мили западно от Киев, за да скърбят за най-известната жестокост на войната и да отбележат третата годишнина от освобождението на града.

Като част от делегацията с кодово име Operation Puffin, Хойл стана първият британски говорител, който посети активна военна зона, откакто Дъглас Клифтън Браун пътува до Нормандия през 1944 г. след десанта на D-Day.

Руските войски окупираха Буча в първите дни на нахлуването, оставайки около месец. Когато украинските сили си възвърнаха контрола, те разкриха масови гробове и документираха хиляди военни престъпления срещу цивилни, включително екзекуции, изнасилвания и изтезания.

В църквата има мемориална стена от плочи, които съдържат 509 имена. Някои квадратчета остават празни, защото има 43 неидентифицирани тела, открити от плитки гробове и повторно погребани в градското гробище. Отсреща има знак, който изброява хората, които все още са в неизвестност. Има 33 цивилни в руски плен и още 23 в неизвестност.

Охранителите насочиха оръжията си към близките апартаменти, докато проверяваха за снайперисти. Зеленски и съпругата му Олена поставиха червени фенери в подножието на мемориалната стена. Международната делегация на Хойл и опечалените семейства ги последваха. Сред тях бяха Алла Нечипоренко, 52, чийто съпруг е застрелян на руски контролно-пропускателен пункт, и Тетяна Попович, чийто син е сред изчезналите.

След момент на мълчание и с все още плачещите семейства, Зеленски и неговият антураж си тръгнаха. Той никога не се задържа никъде за дълго поради заплаха за безопасността му.

Малко след това в близката художествена галерия, която беше превърната в конферентен център, Зеленски се появи отново, за да открие срещата на върха в Буча.

Говорейки за несигурното състояние на преговорите за прекратяване на огъня, президентът призова за „траен мир с достойнство“. 

"И какво означава това - с достойнство?" – попита той. "Това означава, че Русия не трябва нито да се възползва от, нито да бъде възнаградена за тази война. Не трябва да избягва законната отговорност за това, което е направила. Не може да има нормализация на злото, което означава просто връщане към отношението, което е съществувало преди към това, което всички виждаме сега, към този вид Русия."

В коментари, които ще бъдат изтълкувани като призив към Тръмп да прекрати успокояването си на Путин, Зеленски каза: „Повече от 183 000 престъпления, свързани с агресията на Руската федерация, вече са документирани. И това дори без достъп до значителна част от временно окупираната територия на държавата ни… Сред всичко това са хиляди изключително брутални зверства. Екзекуции на затворници, екзекуции на цивилни, изнасилвания, изтезания.”

Той добави: "Никой в ​​Европа не би искал децата му, не дай Боже, да бъдат в близост до тези руски престъпници. Моля, помнете, че Буча не е просто някъде в Украйна. Това е нещо, което може да се случи във всяка европейска страна, ако нашето единство не работи сега, за да потърси Русия отговорна за тази война."

Москва отхвърли предложението на САЩ през март, одобрено от Украйна, за 30-дневно прекратяване на огъня. След това воюващите страни се споразумяха да спрат атаките срещу енергийната инфраструктура, като всяка обвинява другата, че я нарушава.

Усилията за прекратяване на войната продължават. На среща на НАТО миналата седмица европейски външни министри обвиниха Путин, че осуетява предложеното мирно споразумение. Военни началници от френските и британските въоръжени сили пътуваха до Украйна, за да се ангажират с украинците относно плановете за разполагане на „успокоителни сили“ в случай на прекратяване на огъня.

Адмирал сър Тони Радакин, британският началник на щаба на отбраната, каза на срещата на върха през уикенда, че дискусиите включват „как можем да надграждаме страхотните способности на украинската армия и да я поставим във възможно най-силната позиция за възпиране на руската агресия“.

Джон Хийли, министърът на отбраната, добави, че така наречената коалиция на желаещите „ще продължи да засилва нашето военно планиране, изследвайки въздушните, морските и сухопътните сили, които биха могли да поддържат траен мир в Украйна“. Наскоро Обединеното кралство помогна за набирането на допълнителни 1,5 милиарда евро (1,3 милиарда паунда) за военна помощ.

На срещата на върха в Буча Хойл беше първият от европейската делегация, който се обърна към конференцията, заявявайки: „Това е война, която Украйна не е започнала и не е искала“.

Той беше последван от председателите на Европейския парламент, Белгия, Дания, Естония, Финландия, Исландия, Латвия, Люксембург, Норвегия, Полша, Португалия, Словения, Швеция, Испания, Литва и Чехия, които всички изразиха подкрепата си за Украйна и призоваха Русия да бъде наказана за инвазията.

Отвъд Буча е трудно да се избегне огромният ефект от войната върху страната: хората с ампутирани крайници, парковете, до голяма степен лишени от деца. Един от украинските помощници, които се присъединиха към делегацията, говори за жертвите на войната върху нейното семейство. Съпругът й се е върнал у дома след две години на фронта. След като е видял как повечето му приятелите биват убити, той се бори да се върне към семейния живот и страда от кошмари през нощта.

По-късно в хотел близо до Банкова, украинския еквивалент на Даунинг Стрийт, Стефанчук едва успя да прикрие нетърпението си от прощаващия подход на администрацията на Тръмп към Кремъл. Той каза: 

"Президентът предложи, с преговорите с нашите американски партньори, абсолютно неограничено прекратяване на огъня. И ние сме готови за 30 дни; ние сме готови да го направим. Путин каза: "Добре, но това, но онова". И сега виждаме в продължение на една седмица, всяка вечер, Русия продължава да бомбардира украински граждани, украински болници, дори украински ресторанти. Виждате ли, те правят всичко, за да съсипят Украйна. Това не е прекратяване на огъня; това е като хазарт с Тръмп, с администрацията на САЩ. Те [руснаците] казват, че са готови за мир, но след това атакуват Украйна."

В отговор на опасенията, че Тръмп може да подготвя сделка, която ще отстъпи територия на Москва, Стефанчук каза, че Украйна не се нуждае от „мир на всяка цена“.

„Без териториална цялост това не е мир“, каза той. "Без връщането на откраднатите украински деца, това не е мир. Би било като да поробим нашето бъдеще и би било вид компромис, при който Украйна губи и ние нямаме нужда от нея. Имаме нужда от справедлив и траен мир."

Председателят каза, че единственият език, който Путин разбира, е „езикът на силата и заплахите“. 

„Много е важно Америка да разбере, че Путин е лъжец“, каза той.

На фона на твърденията, че Тръмп може да наложи вторични мита от 25% до 50% на купувачите на руски петрол, ако почувства, че Москва блокира усилията му да сложи край на войната в Украйна, Стефанчук призова Запада да въведе пакет от санкции, който може да „сломи“ Русия. Той добави, че изземването на £300 милиарда руски активи, замразени от началото на войната, трябва да бъде част от отговора.

"Понякога хората казват "О, може би нека да засилим натиска на санкциите". Казах, нямаме нужда от нов натиск... имаме нужда от една санкция. Но това трябва да е наистина голям натиск за Путин, икономически натиск, който може да го сломи.“

Миналата седмица Путин предложи Украйна да бъде поставена под форма на временна администрация, за да позволи провеждането на нови избори, които биха могли да свалят Зеленски. Президентските избори, които трябваше да се проведат миналата година, бяха прекратени в съответствие с военното положение, което беше въведено в Украйна след нахлуването на Русия.

Кремъл поиска гласуването като условие за споразумение за прекратяване на огъня - точка, която беше повторена от Тръмп.

През последните дни имаше нова вълна от спекулации, че изборите може да се проведат още през лятото, като популярността на Зеленски скочи в анкетите след сблъсъка му с Тръмп в Овалния кабинет през февруари.

Стефанчук, който по-рано каза, че Украйна се нуждае от „куршуми, а не от бюлетини“, каза, че Зеленски няма от какво да се страхува от избори и обвини Путин за забавянето на провеждането им.

"Путин иска да смени президента Зеленски, но не може да намери как да го направи. Но нямаме съмнение [в] украинското общество относно президента Зеленски. Нивото на подкрепа за президента сега е близо 70 процента", каза той. "По време на военно положение не можем да провеждаме никакви избори, това е абсолютно нормално. Как могат украинските войници, които се бият, да гласуват? Как могат тези украински граждани в чужбина да участват в тези избори? Имаме нужда от демократични избори, които ще бъдат признати за демократични избори в целия свят. Но всички трябва да разберат, че Украйна не може да има избори, не защото не искаме, а заради Путин, заради тази война, не можем да имаме избори. Това е основната причина. Но като председател на украинския парламент искам да кажа, че след отмяната на военното положение ще има абсолютно демократични избори."

В края на 12-часовото посещение Стефанчук даде на Хойл плюшена играчка пуфин във връзка с кодовото име на посещението.

Когато делегацията пристигна обратно на гара Киев късно вечерта, друг влак спря, карайки у дома ранени войници от фронтовата линия. Докато линейките се редяха на опашка, за да ги откарат в болница, Хойл се качи на влака за Полша.

„Каквито и да са възгледите на хората за Доналд Тръмп, това, което направи, разтърси Европа… и обедини Европа“, каза той. Зеленски знае, че Обединеното кралство е великият съюзник на Украйна и затова тези отношения работят добре. И разбира се, парламентът в Обединеното кралство е трудно място. Винаги има гняв, винаги има несъгласие, освен по един въпрос: Украйна. Това ни свързва, свързва ни заедно. Няма политическо разделение. И затова е толкова важно да гарантираме, че им даваме да знаят как се чувстваме и какво можем да направим, за да ги подкрепим."

Репортажът е на Каролайн Уилър за The Times.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата