След седмици на гръмки изявления и опити за дипломация, липсата на яснота се чувства обезпокоителна.
Украйна се съгласи на пълно прекратяване на огъня и не получи нищо в замяна. Русия отказа да се съобрази. През изминалата седмица Русия допълнително ескалира атаките си срещу украински градове, убивайки десетки цивилни, сред които деца.
Белият дом, който постави като приоритет спирането на убийствата в Украйна, остана изключително мълчалив.
"Не знам какво се случва там", каза президентът на САЩ Доналд Тръмп на 7 април, но добави, че "не е доволен... от бомбардировките". Но досега Белият дом не е предприел никакви конкретни действия, за да окаже натиск върху Русия за прекратяване на огъня.
В резултат на изтощителната несигурност хората по улиците на Киев вече не вярват, че примирие може да бъде постигнато в обозримо бъдеще, нито че САЩ могат да помогнат за постигането на такова, както обещаха.
"Какви мирни преговори може да има?", попита 47-годишната Оксана, която работи касиерка в Киев.
"Те обявиха прекратяване на огъня по отношение на енергийната система и в същия ден започнаха да удрят цивилни, хора и жилищни сгради", каза тя пред Kyiv Independent ден след като още един руски ракетен удар срещу Киев я държеше будна през цялата нощ, притеснена за децата си.
Подобно на други интервюирани киевчани, Оксана остава скептична към дипломатическите усилия с Русия, като казва, че "руснаците ще отидат на преговорите само ако отговарят на техните условия на 100 процента"“.
"Това е начинът на Русия да покаже истинските си намерения – да продължи терора, докато светът го позволява", каза Зеленски в публикация в Telegram на 6 април.
Олександър Мережко, ръководител на комисията по външни работи на парламента и депутат от партията на Зеленски "Слуга на народа", смята, че хората в Киев имат “все повече и повече разочарование и все по-малко илюзии относно възможното прекратяване на огъня“.
"Виждаме, че първоначално хората имаха известна надежда, че може би преди Великден, както искаше Тръмп, ще има прекратяване на огъня“, каза Мережко пред Kyiv Independent. “Но с всеки ден тази надежда намалява", добави той, имайки предвид нарастващия брой смъртоносни атаки.
Зеленски, чийто роден град Кривой Рог в централно-източната Днепропетровска област претърпя ракетен удар на 4 април, при който загинаха най-малко 20 души, включително девет деца, подчерта, че броят на руските атаки нараства.
На 6 април през нощта руска балистична ракетна атака срещу Киев уби най-малко един и рани трима. Руските войски са изстреляли над 1460 въздушни бомби, почти 670 дрона и над 30 различни видове ракети срещу Украйна през последната седмица, според Зеленски.
Мережко опроверга осъществимостта на потенциално прекратяване на огъня с Русия, като каза, че руският президент Владимир Путин не изглежда заинтересован от такава сделка. Депутатът обясни, че Путин продължава да поставя "абсолютно неприемливи искания и условия".
По-рано през март Украйна се съгласи с предложеното от САЩ 30-дневно прекратяване на огъня. Досега Русия отхвърля предложението, като настоява Украйна да бъде забранена да получава западна военна помощ и да мобилизира и обучава нови войски. Сред последните искания Путин каза, че би предпочел смяна на правителството в Украйна, за да продължат преговорите.
Тръмп досега настояваше за ангажираността на Путин с потенциалното примирие, опитвайки се да сложи край на войната в Украйна чрез натиск върху Киев вместо върху Москва.
Украински официални лица казват, че Путин не иска мир и използва времето, за да нанесе повече щети.
“Това, което виждаме от действията му: той продължава да убива цивилни, включително деца в Киев“, каза Мережко.
Микита Потураев, ръководител на комисията по хуманитарна и информационна политика на парламента и вицепрезидент на Парламентарната асамблея на ОССЕ, каза: “Няма място за обсъждане на прекратяване на огъня“, когато Путин не иска да спре войната.Той добавя, че е трудно да се правят прогнози, когато никой не знае потенциалните решения, които САЩ могат да вземат през следващите месеци по отношение на войната.
"Никой не знае каква ще бъде позицията на САЩ в дългосрочен план", каза Потураев пред Kyiv Independent.
Мирните преговори започнаха, когато Тръмп внезапно обяви началото на преговорите за прекратяване на войната в Украйна след телефонен разговор с Путин през февруари. Оттогава екипът на Тръмп се срещна както с руската, така и с украинската делегация с надеждата да изгладят условията за потенциално споразумение.
САЩ предприеха рязка промяна в политиката в началото на март, като временно замразиха военната си помощ и споделянето на разузнавателна информация за Украйна след разгорещения сблъсък в Овалния кабинет на 28 февруари между Тръмп, неговия вицепрезидент Джей Ди Ванс и Зеленски.
Олексий Харан, професор по политика в Киево-Могилянската академия, каза, че засилените атаки може да са намерението на Русия да “увеличи максимално залозите“ и вероятно да го покаже на Тръмп по-специално.
"Въпросът тук е как можем да нарушим руската позиция – единственото нещо (което може) е натиск", каза Харан пред Kyiv Independent. "Но (Тръмп) не прави нищо в момента", казва още Харан.
Потураев обаче е по-оптимистично настроен.
"С всеки изминал ден ние (Украйна, САЩ и Европа) имаме все по-общо разбиране за реалната позиция на Русия", каза Потураев.
Хората в Украйна обаче, не очакват това да доведе до някакъв резултат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.