IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Руска дезинформация: Олена Зеленска искала да избяга от Украйна

Фалшивата новина имитира новинарска емисия на BBC

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Руската операция за дезинформация отново атакува първата дама на Украйна Олена Зеленска, разпространявайки неверни твърдения, че тя се е опитала да избяга в Европа на фона на „обтегнати отношения“ със съпруга си Володимир Зеленски.

Зад тези твърдения няма никаква истина и има признаци, че те са част от координирана, подкрепяна от Москва операция за дезинформация.

Фалшив видеорепортаж, носещ логото на BBC и описващ предполагаемото неуспешно бягство на Зеленска, се появи в X и Telegram по-рано тази седмица и оттогава се разпространява както в TikTok, така и във Facebook.

Гласът зад кадър в клипа лъжливо твърди, че Зеленска е планирала да избяга в неназована европейска държава в продължение на „шест месеца“ и е задържана от службите за сигурност на Украйна, след като плановете й са били осуетени.

Клипът е коригиран, за да имитира програмата на BBC.

Шаян Сардаризаде, старши журналист от службата за проверка на факти на BBC, каза в изявление на X, че „BBC никога не е публикувало този видеоклип“. Той добави, че манипулираното видео е дело на „добре известна руска дезинформационна операция“, която използва „логото и марката на големи новинарски издания, за да публикува фалшиви видеоклипове, които омаловажават Украйна“.

В миналото Euroverify е откривала подобни измамни видеоклипове, носещи логото на Euronews. Фактчекърите са наблюдавали и дейността на подкрепяната от Москва кампания „Doppelgänger“, която клонира уебсайтове на известни медии чрез закупуване на подобни на вид домейни и имитира тяхното оформление и стил.

Украинският център за противодействие на дезинформацията, правителствена агенция, също откри фалшиви първи страници на британски вестници със заглавия като „Къде е Олена Зеленска?“, циркулиращи по руските пропагандни канали в Telegram.

Изображенията отново са били манипулирани и подобно съдържание никога не е било публикувано от въпросните новинарски издания.

Фалшивият видеоклип на BBC беше споделен за първи път от акаунта в X, наречен „Peacemaker“, и беше гледан 500 000 пъти към момента на публикуване на тази статия. Акаунтът, който има около 40 000 последователи, е известен на проверяващите факти. Той последователно споделя неоснователни твърдения за войната в Украйна.

Euroverify в миналото развенча подобна дезинформация, споделяна от същия акаунт, като например неоснователни твърдения, че Зеленска е похарчила 4,5 милиона евро за Bugatti по време на посещение в Париж.

Въпреки документираните доказателства, че акаунтът е част от руска дезинформационна кампания, включително разследване на BBC през юли миналата година, акаунтът остава активен в X. Освен това има сини отметки за потвърждение, което показва, че е част от Premium абонамента на платформата. Синята отметка исторически беше знак, че акаунтът е автентичен.

Euroverify се свърза с прес екипа на X, за да разбере какви мерки предприема, за да се справи с разпространението на такава явна дезинформация в тези акаунти, но все още не е получил отговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата