IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Планът за прекратяване на огъня на пратеника на Тръмп оприличи Украйна на победения Трети райх

Той предположи, че Украйна може да бъде разделена като Берлин след Втората световна война

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Украйна може да бъде разделена като Берлин след Втората световна война, предположи пратеникът на Доналд Тръмп в Киев. Русия продължава да отказва да приеме примирие. Генерал Кийт Келог изглежда предполага, че страната може да бъде разделена на зони на контрол, с британски и френски войски като част от „успокоителни сили“ на запад и силите на Москва на изток. Между тях ще има украински сили и демилитаризирана зона, но САЩ няма да предоставят сухопътни войски, твърди той. 

„Почти бихте могли да го направите да изглежда като това, което се случи с Берлин след Втората световна война, когато имаше руска зона, френска зона и британска зона“, каза той пред вестник „Таймс“. 

Киев все още не е коментирал забележките. Но това сравнение, което представя Украйна като победената Германия и Русия като победилите съюзници, вероятно ще накара властите в Киев да се почувстват неудобно.

Това може също така да подхрани допълнително безпокойството относно възможността президентът Тръмп и президентът Путин да сключат мирно споразумение със или без участието на Украйна. Това, което е сигурно, е, че предложението на Кийт Келог, че Украйна може да бъде разделена на зони като Берлин след Втората световна война, оставя много отворени въпроси за тълкуване.

Келог не засегна въпроси като кои страни ще участват, къде ще бъдат начертани линиите и каква роля ще играят разделителите в съответните им зони.

На 80-годишният генерал се гледа благосклонно от страна на Киев. Бивш съветник по националната сигурност и настоящ специален пратеник на Тръмп за Украйна, той е дългогодишен руски ястреб, но се твърди, че има близки отношения с украинското правителство. Ала неговото предположение, че след примирието Украйна може да „изглежда като това, което се случи с Берлин след Втората световна война“, е аналогия, която може да не се хареса на много украинци, не на последно място заради косвеното приемане на претенциите на Русия върху териториите, които тя е завзела от 2014 г. насам.

Разделянето на Берлин - и Германия също по този въпрос - беше наложено от победилите съюзници над победения Трети райх. През лятото на 1945 г. Германия е нация без правителство или функционираща икономика и решението за четиристранната окупация е взето в Потсдам, за да се помогне за прехода на страната към постнацистко бъдеще.

Освен това не е ясно защо е необходимо разделяне на Украйна. В Германия четирите окупационни сили администрираха областите, които контролираха, но тъй като украинската държава все още е непокътната, е трудно да се види връзката. Наличието на европейски войници, разположени в Украйна, разбира се, би осигурило силно възпиране на по-нататъшната руска агресия. От няколко седмици европейските лидери обсъждат създаването на „успокоителни сили“, които да бъдат разположени в Украйна в случай на прекратяване на огъня.

На среща на 30 министри на отбраната в Брюксел в четвъртък Джон Хийли, министърът на отбраната на Обединеното кралство, каза, че така наречената „коалиция на желаещите“ има за цел да постави Украйна „във възможно най-силната позиция, да защити нейния суверенитет и да възпре всяка по-нататъшна руска агресия“.

Що се отнася до това къде могат да бъдат разположени тези войски, Келог каза, че може да бъде въведена демилитаризирана зона с ширина 18 мили по съществуващите линии на контрол на изток, за да се предотврати влизането на европейски и украински войници в пряк конфликт с руснаците.

Той също така предположи, че река Днепър може да се превърне в някакъв вид демаркационна линия, при която западните войски ще бъдат разположени само на запад от реката, което допълнително ги отдалечава от руските линии. Докато Днепър приблизително съответства на фронтовата линия, както е в момента на някои места, например в районите на Херсон и Запорожие на юг, реката е на стотици мили от фронта в райони на север.

Ако конфликтът беше замразен в сегашния си вид, Украйна със сигурност би искала да запази военно присъствие в големи градове като Днепър и Харков, които се намират на изток от реката.

Не е ясно и колко войници ще съставляват предполагаемите „успокоителни сили“, но предишни оценки ги поставят на около 40 000. Мнозина в Украйна смятат, че това няма да е достатъчно. Дмитро Кулеба, бивш външен министър на Украйна, каза през декември: "Опитайте се да разтегнете 40 000 войници по протежение на 1500 км фронтова линия. Това ще бъде много тънка червена линия."

Във всеки случай, за да бъдат ефективни мироопазващите сили, американската подкрепа ще бъде от решаващо значение. Досега Тръмп възразява по темата, въпреки усилията на сър Кийр Стармър да предизвика ангажимент за осигуряване на „предпазен механизъм“ по време на посещението му в Белия дом. Говорейки пред The ​​Times, Келог даде да се разбере, че САЩ няма да предоставят никакви сухопътни сили. Той също така почти не насърчи надеждите, че САЩ могат вместо това да предоставят въздушна подкрепа или гаранции, като предупреди, че Европа не трябва да разчита на  Американска подкрепа.

Преди да бъде назначен за пратеник на Тръмп, Келог беше съавтор на мирен план, който щеше да замрази фронтовата линия в Украйна, да отмени присъединяването към НАТО за продължителен период от време и частично да премахне санкциите, наложени на Русия. Неговите мирни предложения също призовават за продължаване на американската военна помощ за Украйна, както и за силни гаранции за сигурност на Киев, за да се предотврати по-нататъшна руска агресия.

Назначаването му беше приветствано в Киев като човек, който, може би за разлика от други членове на основния екип на Тръмп, разбира техническите аспекти на войната на място. Тези коментари, по смисъл или по същество, биха могли да поставят въпросителна върху това предположение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата