Президентът на САЩ Доналд Тръмп отхвърли искането на президента Володимир Зеленски за закупуване на системи за противовъздушна отбрана Patriot и го обвини, че “винаги се стреми да закупи ракети“.
“Не започвате война срещу някой 20 пъти по-голям от вас и след това се надявате, че хората ще ви дадат някакви ракети“, каза Тръмп по време на среща в Белия дом.
Коментарите последваха интервюто на Зеленски за CBS News, в което той предложи да купи 10 произведени в САЩ системи Patriot на стойност 1,5 милиарда долара всяка за защита на украинските градове от безмилостни руски ракетни и безпилотни удари.
“Ние ще намерим парите и ще платим за всичко“, каза в интервюто си за “60 минути” Зеленски, подчертавайки, че Украйна е готова да закупи, а не да поиска безплатно пакета от 15 милиарда долара.
Киев последователно призовава западните съюзници да разширят помощта за противовъздушна отбрана, предупреждавайки, че съществуващите системи са недостатъчни на фона на засилващата се въздушна кампания на Русия, която наскоро уби 35 цивилни в Суми на 13 април.
Тръмп не е разпределил нови пакети за помощ за Украйна и дори за кратко е спрял военната помощ, одобрена от администрацията на Байдън миналия месец, за да окаже натиск върху Киев да приеме сделка за полезни изкопаеми.
Президентът на САЩ също изрази съмнение относно лидерството на Зеленски и невярно заяви, че войната е причинена от украинския президент, пише Kyiv independent.
“Милиони хора загинаха заради трима души“, каза Тръмп, назовавайки имената на руския президент Владимир Путин, бившия президент на САЩ Джо Байдън и Зеленски.
Твърдението на Тръмп директно противоречи на фактите. Русия започна своето непровокирано, пълномащабно нахлуване в Украйна на 24 февруари 2022 г., докато Зеленски многократно призоваваше за деескалация преди нахлуването.
По-рано Тръмп описа смъртоносната атака на Русия срещу Суми, която удари цивилен район с касетъчни боеприпаси, убивайки две деца като "ужасна", но предположи, че е извършена по "грешка".
Президентът на САЩ не изясни основанието за твърдението си.
Украйна се съгласи с предложеното от САЩ 30-дневно прекратяване на огъня на 11 март, но Москва отхвърли предложението, освен ако не включва строги ограничения за украинската армия, включително спиране на чуждестранна помощ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.