Русия нанесе въздушни удари както по Одеса, така и по Запорожие, по-малко от 24 часа след приключването на предполагаемото прекратяване на Великденското примирие, обявено едностранно от Москва и малко повече от ден преди украински, британски, френски и американски официални лица да се срещнат в Лондон, за да обсъдят войната.
Одеса беше подложена на "масирана атака" от руски дронове през нощта, ранявайки най-малко трима души, написа ръководителят на областната администрация на Одеса Олег Кипер на страницата си в Telegram. Ударени са жилищна сграда в населен градски район, гражданска инфраструктура и учебно заведение, добавя Кипер.
Във вторник Русия удари южноукраинския град Запорожие с две масивни въздушнопланиращи бомби, преоборудвано съветско оръжие, което от месеци използва, за да опустошава Източна Украйна.
При нападението загина 69-годишна жена и бяха ранени 22 души, включително три деца, според областния управител Иван Федоров.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че няма планове за преговори по предложението на украинския президент Володимир Зеленски за спиране на ударите по цивилни съоръжения. Той каза, че Москва е готова да обмисли подобна стъпка, но отбеляза, че постигането на споразумение може да отнеме време.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че Русия е изстреляла 54 безпилотни летателни апарата Shahed и примамки срещу Украйна през нощта, отбелязвайки възобновяване на атаки на далечни разстояния, които са опустошили цивилни райони.
През последните месеци Русия засили използването на дронове Shahed като разшири производството си на оръжие и усъвършенства тактиката си, каза Международният институт за стратегически изследвания в наскоро публикуван анализ.
След като Путин обяви едностранно прекратяване на огъня в събота, Украйна заяви, че е готова да отвърне, но каза, че руските атаки продължават.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Русия е нарушила примирието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.