IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Нямах време за мислене, а действах: Разказ на тийнейджър, спасил хора при атаката в Суми

На 13 април, когато Украйна отбеляза Цветница, Русия предприе най-смъртоносната си атака срещу североизточния град

Reuters

Reuters

В една тиха сутрин на 13 април Марина Илиашенко и нейният 13-годишен син Кирило пътуваха с автобус през град Суми, за да видят баба си, както често правят в неделя. Това беше маршрут, който знаеха наизуст — такъв, който бяха минавали безброй пъти. Но тази сутрин, от нищото, внезапен взрив ги събори, потапяйки всичко в мрак.

На 13 април, когато Украйна отбеляза Цветница, Русия предприе най-смъртоносната си атака срещу североизточния град, като удари центъра на Суми с две балистични ракети. При атаката загинаха 35 души и бяха ранени близо 120, включително Кирило и майка му, които бяха блокирани в епицентъра.

"Веднага паднах на земята и усетих парчета стъкло и метал да валят върху мен", каза Кирило пред Kyiv Independent. "Изчаках, докато спре, след това станах и се опитах да отворя вратите на автобуса.

Взривът е бил толкова силен, че е счупил прозорците на автобуса и счупил вратите му, което е направило невъзможно отварянето им отвътре. В шок и с окървавено лице, Марина изкрещя на шофьора да отвори вратата, докато миризмата на изгоряло се разнесе из претъпкания автобус. Не последва отговор. Скоро тя осъзнава, че шофьорът вероятно е мъртъв.

"Бях ужасена, че автобусът гори. Веднага щом го помирисах, разбрах, че трябва да се измъкнем бързо", каза майката пред Kyiv Independent.

Въпреки че самият той беше ранен, Кирило реши да вземе мерки.

"Хвърлих спортната си чанта през прозореца и скочих върху нея, за да избегна кацането в отломките на земята", спомня си той. "Започнах да се опитвам да отворя вратите от другата страна и след няколко опита успях да го направя".

Благодарение на него блокираните в авариралия автобус успяха да се измъкнат благополучно.  

"Отвън видях тела да лежат на земята. Имаше много хора. Но нямах време да мисля в този момент. Просто действах", каза той.

За своята храброст Кирило беше награден с почетното отличие на Сумския градски съвет "За заслуги към града", както и с двуседмично пътуване до детски лагер в България, съобщи на 17 април изпълняващият длъжността кмет на Суми Артем Кобзар.

"Благодаря, това беше постъпка на истински мъж", каза Кобзар на Кирил във видео, което публикува в Telegram.

Бруталният удар дойде на фона на продължаващите усилия на САЩ да сложат край на войната на Русия в Украйна, въпреки че те не са оказали видим натиск върху Москва да прекрати агресията си.

Атаката на Русия срещу Суми последва друг смъртоносен удар срещу град Кривой Рог в Днепропетровска област на 4 април, където бяха убити 21 души, включително девет деца.

Атаката срещу родния им град на 13 април не беше единственото шокиращо и травмиращо събитие, което руската пълномащабна инвазия причини на семейство Илиашенко. В началото на инвазията, когато части от Сумска област бяха под руска окупация, руски въздушен удар падна близо до къщата на семейството, спомня си Марина, дълбоко уплашено Кирило и по-малкия му брат Матвий, сега на девет години.

Семейството решава да избяга от Суми за почти два месеца в по-безопасния регион на Украйна на запад, тъй като децата не могат да преодолеят атаката.

"Когато си лягаха, децата оставаха напълно облечени, за да могат да избягат и да се скрият всеки момент", спомня си Марина.

Но по време на престоя си далеч от дома, семейството мечтаеше да се върне в своя "прекрасен малък роден град", казва тя, добавяйки, че с облекчение се върнаха през пролетта на 2022 г., след като руските сили бяха изтласкани от региона.

Въпреки че руските сили обстрелваха с артилерия граничните райони на Сумска област почти ежедневно през следващите две години, в град Суми беше предимно тихо.

Атаките срещу североизточния регион и град Суми се засилиха от август 2024 г. след изненадващото трансгранично нахлуване на Украйна в съседната на Русия Курска област, където украинските войски държаха близкия град Суджа в продължение на седем месеца, преди да бъдат принудени да се изтеглят през март. Боевете в пограничните райони продължават.

Все пак Марина казва, че не са могли да си представят, че ще бъдат подложени на такъв смъртоносен удар.

Същата сутрин, докато съпругът и по-малкият й син останаха вкъщи, Марина и Кирило чакаха на автобусната спирка, когато избухна първата експлозия.

"Съпругът ми се обади веднага и ни помоли да се върнем у дома. Но все пак решихме да посетим баба", спомня си Марина и добавя, че те влязоха в автобуса малко след първата експлозия.

Втората ракета, изстреляна минути след първата в това, което е известно като удар с „двойно почукване“ – тактика, често използвана от Русия – беше въоръжена с касетъчни боеприпаси. Такива боеприпаси се използват за нанасяне на по-голямо опустошение на цивилни в засегнатия район.

“Когато парчета стъкло полетяха в лицето ми, разбрах, че ракетата е избухнала много близо“, казва Марина. “Имах стъкло в очите и не виждах нищо, тъй като стоях точно до прозореца.“

“Крещях името на сина си, опитвайки се да разбера дали е добре.

Веднага щом успява да избърше малко кръв и стъкло от лицето си, Марина вижда как сина ѝ скача през прозореца на автобуса.

По думите й в момента на нападението в автобуса е имало до 40 души. Тя споделя, че седящите на първите редове, включително и шофьорът, са били убити мигновено. Останалите оцелели след стачката успяват бързо да избягат от автобуса благодарение на нейния син.

"Видях майка си едва когато отворих вратата", казва Кирило. "Видях хора да напускат автобуса и тогава видях лицето на майка ми – беше изцяло в кръв", казва той и добавя, че това е бил моментът, в който наистина се е изплашил.

По-късно се оказа, че нараняванията на Марина са по-леки от тези на сина й - Кирило има няколко метални шрапнела, заседнали в черепа си и сега се лекува в болница в Суми.

Той разказва, че е много разстроен, че е пропуснал състезанието по свободна борба, за което се е подготвял в продължение на месеци поради контузиите си. И все пак, според Кирило, спортът му е помогнал да остане концентриран и спокоен по време на атаката.

"Това беше благодарение на спорта, защото всяко състезание те подлага на стрес. И с всяко едно свикваш все повече и повече да се справяш сам."

Сега той получава множество обаждания от местни жители, които му благодарят за смелите му действия.

"Моите съученици ми изпращаха съобщения. Един от тях имаше баба в този автобус, а друг имаше леля", разказва Кирило. "Много ми благодариха, защото близките им успяха да излязат през изхода, който отворих".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата