IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Украйна е готова да подпише сделка за редкоземните метали със САЩ още днес?

Сделката включва инвестиционна структура 50-50 между двете страни

Reuters

Reuters

Украйна е готова да подпише дългоочакваното споразумение за полезните изкопаеми със САЩ, което може да стане още днес, на 30 април, каза източник от президентската канцелария пред Kyiv Independent.

Според източника окончателният вариант на сделката включва инвестиционна структура 50-50 между двете страни и съдържа "много добри детайли". От канцеларията на президента Зеленски се надяват сделката да бъде одобрена скоро - в рамките на деня, а министърът на икономиката Юлия Свириденко ще подпише.

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ, каза източникът.

Това бележи отклонение от по-ранните предложения на САЩ, в които президентът Доналд Тръмп се опита да оформи споразумението като частично изплащане на военната помощ на САЩ, твърдейки, че Украйна дължи на Вашингтон до 300 милиарда долара.

От началото на пълномащабното нахлуване на Русия Киев е получил малко над 100 милиарда долара помощ от САЩ.

Украинският опозиционен депутат Ярослав Железняк, който е прегледал множество проекти, написа в Telegram, че “цялата логика на бъдещия фонд (който формира основата на споразумението за минералите) ще бъде променена“.

Съгласно ревизираната рамка няма да има незабавни изплащания или трансфери на съществуващи заводи, пристанища или газопреносната система на Украйна, както беше предложено по-рано. Вместо това фокусът ще се измести към бъдещи съвместни инвестиционни проекти и реинвестиране на печалбата, каза Железняк.

“Въз основа на проектодокумента, който видях във Вашингтон, той наистина е много по-добър от този, изпратен ни на 23 март“, добави народният представител от Върховната Рада на Украйна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата