IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

След снощния дебат: Депутатите подкопават доверието в избирателите

Според експерти, те са усложнили изборния процес

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

След близо 18 часа спорове в НС, депутатите решиха да се гласува смесено на следващите избори. Също така идеята за район "Чужбина" остава, броят на членовете на ЦИК също няма да се променя, ще има и видеонаблюдение при броенето на бюлетините. Очаквано най-ожесточен беше спорът за това да има ли смесено гласуване с хартиена бюлетина и машина.

Според Цветелина Пенева от Обществения съвет към ЦИК, след като е решено, че са необходими промени, те са се случили.

"Създаде се усещане в обществото, че задължителното машинно гласуване, което беше въведено през 2021 г., ограничава изборните права на определена група гласоподаватели. Не може да се коментира дали това е така или не, тъй като ЦИК, въпреки настояванията на Обществения съвет, не насрочи достоверно представително социологическо проучване, което да покаже кои са причините за спада на избирателната активност", каза тя в "България сутрин".

Народното събрание отново върна смесения начин на гласуване в секциите с над 300 избиратели, но начинът, по който са въведени промените в изборното законодателство, за пореден път подкопава доверието на избирателите, коментира още тя.

Според преподавателя по конституционно право доц. Наталия Киселова, както налагането на машините в секциите с 300 избиратели, сега и връщането на алтернативната възможност - избирателят да има избор, ще създаде затруднения в края на изборния ден.

"Членовете на СИК ще се наложи да преброят освен хартиените бюлетини, така и разписките. Сумата от двата начина, по които са гласували избирателите, ще трябва да бъде имплементирана в един протокол. Основното предимство, което имаше при принтирането на протокол, който сумира резултата, частично няма да бъде преодоляно и онова, което беше предимство. Ще станем свидетели на нещо, което ще бъде проблем - продължителният изборен ден. Това може да доведе до проблеми в протоколите", поясни доц. Киселова пред Bulgaria ON AIR.

Процесът със смесеното гласуване ще се усложни, смята също Цветелина Пенева.

"Снощи депутатите зачеркнаха едно от най-важните предимства на машините - автоматизираната обработка на резултатите. Това беше форма за контрол. Като обществен съвет подчертаваме, че е важно да има одит на изборната технология", настоя тя.

Дали видеонаблюдението може да се ползва като доказателство, или ще бъде само основание да се поиска оспорване, попита доц. Киселова и допълни, че са възможни проблеми.

"Възможността да дадем на ЦИК да определи колко депутати ще бъдат излъчени от район "Чужбина" - това може да означава  4, но може и 10. При тази изострена обстановка всяка една от страните може да ни наведе на мисълта, че ще ни очакват ожесточени избори", подчерта доц. Киселова.

По думите на Цветелина Пенева видеонаблюдението може да наруши правата на избирателите и да се ползва като натиск за някои групи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Избори 2022
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата