IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Посрещнаха Цачева в СУ с: Парното не ни грее

Реформите в образованието и науката трябва да вървят успоредно, смята тя

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Реформите в науката и образованието трябва да вървят успоредно, а не да бъдат отделяни, коментира председателят на парламента Цецка Цачева на дискусия с академичната общност.

Обсъждането на тема "Политики за подкрепа на качественото университетско образование и на качествената университетска наука" се провежда в СУ "Св. Климент Охридски".

Цачева и председателят на парламентарната образователна комисия Огнян Стоичков бяха посрещнати с плакати "Парното не ни грее" и "Инвестиции, а не икономии" и сигнал, който наподобяваше сирените при национална тревога.

В началото на дискусията ректорът на СУ Св. "Климент Охридски" Иван Илчев посочи, че все още има време за частични промени в бюджета на Народното събрание. Той отбеляза, че висшите училища са недофинансирани и това е практика от повече от 10 години.

Илчев благодари на Цецка Цачева за предоставените пари от спестяванията на парламента и отбеляза, че тя е направила всичко, което е в нейните възможности.

"Това все пак не означава, че нашето шествие-митинг ще бъде отменено, защото би било срамно, ако не изкажем мнението си за състоянието на образованието в страната", каза Илчев.

Ректорът призова за бързо приемане на Закона за академичното развитие, на национална стратегия в областта на науката и висшето образование, бързи промени или изцяло нов закон за висшето образование, както и за ясно разграничение на университетите, които извършват изследователска дейност, от останалите висши училища.

Председателят на парламента Цецка Цачева отбеляза необходимостта от спешно реформиране на системата. Тя посочи, че ситуацията не е нормална и в България съществуват 51 висши училища, от които 37 държавни.

Реформата трябва да върви успоредно и за висшето образование, и за наука, тези неща не трябва да бъдат отделяни, коментира председателят на парламента.

Тя каза, че вече има идея институтите на БАН, с изключение на държавно значимите, да преминат към университетите. Предстои приемането на изцяло нов закон за науката и висшето образование, а в бюджета между първо и второ четене ще се предвидят допълнително 20 милиона лева за образование, посочи Цачева.

На въпрос на студент тя изрази личното си мнение, че е категорично против да се дават средства "на калпак", защото това не стимулира вътрешната конкуренция между висшите училища и по-доброто качество на образованието.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата