Децата до седми клас пишат много по-правилно, отколкото учениците в гимназията. Децата в малките населени места са много по-грамотни, отколкото тези в София.
Това показват резултатите от кампанията „Бъди грамотен“ на образователния портал Академика БГ, представени от управителя му Евелина Гечева.
Близо 4000 ученици от 36 софийски училища са участвали в състезанията по българска граматика през 2010 година, съобщи Гечева. В надпреварата са участвали и десетки училища от провинцията.
Резултатите от състезанията недвузначно показват, че учениците до седми клас пишат много по-правилно от децата в гимназията. Причина според Гечева, е че до седми клас се усвоява граматиката, в осми и девети вече се учи стилистика и много малко граматически правила.
В горния курс обучението по правопис и пунктуация се изоставя напълно. Набляга се много повече на специалните предмети и чуждите езици и така децата понижават рязко езиковата си култура, каза Гечева.
Според нея часовете по български език в гимназията са крайно недостатъчни. Много учители също са отбелязали, че не бива да се прекъсва обучението по български език.
Резултатите от тестовете сочат, че учениците извън София, предимно децата до четвърти клас, се справят много по-добре с правописа и пунктуацията, отколкото техните връстници в столицата (с 1000 отличници, за сметка на София с 557 отличници), коментира Гечева.
В Сопот 47% от участвалите в състезанията по правопис, са решили теста без грешка, в Димитровград – 42%, в Горна Оряховица – 38%, и Кърджали – 36%. Нямаме такъв резултат в нито едно столично училище, заяви Гечева.
Грешките, които допускат учениците, са различни: „пишеме, четеме, играеме“; има и лексикални пропуски като неразпознаването на тавтологията, например „народният фолклор", двойно "н" и др., обобщи основните грешки Гечева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.