“Статутът на българските училища зад граница ще бъде уреден в новия закон за предучилищното и училищното образование”, обяви в кулоарите на парламента министърът на образованието Сергей Игнатов.
Докато той бъде готов, се предвижда някои от тях да бъдат обявени за средищни или защитени. В момента работна група изяснява критериите.
По думите на Игнатов Министерството на образованието бърза със закона и с наредбата, защото сега се подготвя бюджетът за следващата година.
“Идеята е да бъде "хванат" периодът, преди да са готови окончателно разчетите, за да може от 2012 г. тези училища, които са гръбнакът на системата на нашето образование извън България, да получат този статут и да бъдат финансирани директно от държавния бюджет. Нашето разбиране е, че това не са училища на емиграцията, а български. В момента техният брой е около 200”, посочи той.
Сергей Игнатов обясни, че тези училища в чужбина, на които бъде даден статут на защитени или средищни, ще получават по-малка субсидия от същите у нас. Причината е, че самото обучение в тях е по-малко, уточни той.
Това ще е добро решение, защото имаме и програма "Роден език и култура зад граница", по която ще могат да получат допълнително средства.
Игнатов отбеляза, че получените в министерството проекти за финансиране на наши училища зад граница са за около 7 млн. лв.
“С парите за тази година, от Министерския съвет – около 2,150 млн.лв., и от бюджета на образователното ведомство – около 2 млн. лв., се удовлетворяват най-стойностните от тях”, обясни той.
“Важното е, че правим решителната крачка да признаем тези училища като част от системата на българското образование”, коментира Сергей Игнатов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.